Dzisiaj przy błyskawicznym rozwoju druku staramy się podkreślić jakość nowych rozwiązań, jakie powszechnie stosowane są w drukarniach. Rodzajów druku jest dośc wiele, jednak wykorzysytywane są jedynie te najbardziej ekonomiczne.

Data dodania: 2016-08-05

Wyświetleń: 840

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Techniki druku a drukarnia

Cyfrowa technologia druku to przede wszystkim nanoszenie tuszu na papier przy użyciu metody natryskowej gdzie nie wykorzystuje się żadne formy drukowe, które stosuje się pierwotnie w druku klasycznym. Drukarnia stara się zawsze inwestować w nowe rozwiązania, ponieważ daje nam to w pewien sposób więcej możliwości wyboru. Druk w ogólnej definicji pozwala nam na powielanie oryginału przy zastosowaniu nowoczesnych farb drukarskich, tuszy, oraz innych tonerów.

Czy drukarnia może być klasyczna?

Techniki analogowe wydają się przestarzałe, dlatego też drukarnie nie chcą inwestować w stare sposoby wykonywania druku. Sam fakt, że forma drukarska wychodzi z mody, pokazuje nam, że druk cyfrowy pozbawiony całkowicie formy drukarskiej wydaje się dziś najlepszym rozwiązaniem, po jakie możemy sięgnąć.

Fleksografia czy typografia to podstawowe metody drukarskie gdzie wykorzystuje się wypukłe formy drukowe. Technika ta jednak została, skutecznie wyparta przez sitodruk a formą drukarską w takim rozwiązaniu, było specjalnie przygotowane sito. Warto zauważyć, że sito posiada specjalną warstwę, która ostatecznie utwardza się głównie w miejscach niedrukujących, co widać na danym schemacie.

Nieliczni wciąż korzystają

Dlatego mało kto, ostatecznie stawia na takie formy drukowania. Drukarnie starają się, mimo wszystko inwestować w nowsze metody a świetnym przykładem, na to jest druk cyfrowy. W ten sposób materiały, które zostają dostarczone do druku, dostarczane są bezpośrednio, do urządzeń drukujących w postaci danych zapisanych, za pomocą druku komputerowego. Taki komputerowy zapis pozwala nam drukować bezpośrednio dane materiały lub też wykorzystać dodatkowy nośnik danych co w tym przypadku będzie pośrednim sposobem na zmianę sposobu drukowania.

Offset mimo to wciąż jest, najpopularniejszym rodzajem druku co akurat nie dziwi, ponieważ mniejsze firmy drukarskie stosują dawne rozwiązania ze względu na brak modernizacji systemu pracy. Klasyczne drukarnie nadal istnieją, więc nie należy lekceważyć w żaden sposób tradycyjnego systemu druku. Pomimo modernizacji systemu druku należy pamiętać, że offset wciąż jest stosowany w przypadku dużych nakładów a forma cyfrowa, doskonale nadaje się do mniejszych publikacji. Tak więc każda drukarnia sama dobiera sobie rozwiązania, z których korzysta, liczy się efektowność.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena