Dieta, odżywianie, zdrowie i młodość na... 
"Okinawa" wyspa położona w wilgotnym klimacie, blisko Japoni nazywana wyspą stulatków, bo tam żyje ich najwięcej.

Data dodania: 2011-01-24

Wyświetleń: 2642

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fenomen długowieczności jaki tam jest, składa się z trzech połączonych czynników: genetyki, aktywnego, ale spokojnego stylu życia, a przede wszystkim zdrowego odżywiania. Dieta z Okinawy składa się z wielu węglowodanów złożonych, pochodzących ze słodkich ziemniaków i warzyw. Zawiera niewiele tłuszczu, cukru i produktów mlecznych. Jest natomiast sporo soi, niezbyt dużo mięsa (zwykle ryb), glony morskie i zielona herbata ze specjalnymi dodatkami. Po wielu latach badań okazało się że w menu mieszkańców Okinawy znajduje się głównie żywność, która została określona jako funkcjonalna, czyli zawierająca związki chemiczne zapobiegające wielu chorobom. Listę tych produktów można dostać w sklepie ze zdrową żywnością lub w lepiej zaopatrzonych supermarketach.

Słodkie ziemniaki
Bogate w witaminy A,B i C oraz w błonnik. Są również dobrym źródłem magnezu, potasu i żelaza. Słodkie ziemniaki na Okinawie spożywa się niemal codziennie jako przystawkę lub zamiast popularnego ryżu. Zalecane są przede wszystkim osobom z cukrzycą i wysokim poziomem cholesterolu.

Soja
W tradycyjnej diecie jest głównym źródłem białka. Spożywana pod postacią tofu, zawiera izoflawony, których właściwości łączy się z bardzo niską zachorowalnością na raka piersi i prostaty wśród mieszkańców tej wyspy.

Melon Goya
Świeży jest niedostepny w Polsce, ale można zastapić go cykorią. Ze względu na swój smak jest bardziej składnikiem dań niż samodzielnym deserem. Związki w nim obecne (chinina) nie tylko chronią przed malarią, lecz także usprawniają trawienie i wspomagają funkcje układu odpornościowego.

Konjac (Konnyaku)
To japońska galaretka przygotowana z bulwy rośliny rosnącej poza Krajem Kwitnącej Wiśni również w Korei i Chinach. Zawiera niewiele kalorii a sporo glukomanianu, czyli rozpuszczalnego błonnika który usprawnia proces trawienia, ale również czyści żołądek. Można ją kupić w duzych supermarketach lub zastąpić roślinną żelatyną agar-agar albo pektyną. 

Kurkuma
Na Okinawie stosowana nie tylko jako przyprawa ale równiez jako dodatek do herbaty. Ma przeciwzapalne działanie, wspomagając w ten sposób leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Może zmniejszyć wzrost komórek rakowych i zapobiec chorobie Alzheimera.

Mugwort
(Inna nazwa to fuchiba; roślina z rodziny astrów). Jest używany jako przyprawa do herbaty (w Polsce w zastępstwie można użyc kwiatów chryzantem sprzedawanych w herbaciarniach). W medycynie Chińskiej stosowana jest w leczeniu nerwic, depresji, drażliwości, niepokoju, bezsenności.

Hihatsu (Piper longum)
To rodzaj pieprzu, stosowany również w kuchni ajuwerdyjskiej jako składnik wzmacniający długowieczność. Na Okinawie używa się go jako dodatku do herbaty, która leczy problemy żołądkowe i dnę moczanową.

Koper włoski
Jest spożywany jako przyprawa i jako warzywo. Niektóre badania potwierdzają że koper włoski wspomaga utratę masy ciała. Jest stosowany także w leczeniu dolegliwości żołądkowych, wzdęć i nadmiernych gazów.

Shiitake
Te grzyby mają magiczną moc. Są niskokaloryczne i bogate w białko ( zawierają wszystkie osiem niezbędnych aminokwasów), błonnik pokarmowy, przeciwutleniacze, witaminy: A, niacynę, B12, C i D.

Wodorosty
Spożywane regularnie w wielu częściach Azji, w świecie zyskały popularność przede wszystkim dzięki sushi. Wodorosty morskie mają niewiele kalorii i dużo składników odżywczych: białka, jodu, kwasu foliowego, magnezu, żelaza, wapnia i karotenoidów. Zawierają też znaczne ilości przeciwutleniaczy. Badania udowodniły że wodorosty mają właściwości lecznicze. Zostały one potwierdzone w leczeniu zapalenia stawów, przeziębienia, grypy a nawet raka.

Zielona herbata
Obniża ciśnienie krwi. Chroni przed wszelkimi formami nowotworów, w tym rakiem płuc. Zwiększa ochronę przed słońcem, wspomaga spalanie tłuszczu, obniża poziom złego cholesterolu. Im więcej pijesz, tym lepiej. Eksperci zalecają picie od trzech do dziesięciu filiżanek zielonej herbaty dziennie, ale już 3, 4 filiżanki opóźniają starzenie się organizmu i sprzyjają odchudzaniu

również

Śniadania? Zdrowie i dieta w twoich plusach i minusach..

Licencja: Creative Commons
0 Ocena