Wybór buta do uprawiany sportów biegowych będzie istotnym elementem treningu. Warto więc się dobrze zastanowić, zanim dokonamy zakupu obuwia. Tego rodzaju obuwie ma służyć biegaczowi, a nie być przeszkodą.

Data dodania: 2011-01-11

Wyświetleń: 1503

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Biegacze dobrze wiedzą że aby biegać trzeba dobrać obuwie. Musi mieć ono kilka cech, które sprawią że buty będą ułatwiały a nie utrudniały trening, techniczne bieganie oraz osiąganie coraz lepszych wyników. Niedobrze dobrane buty, oprócz mniejszego komfortu, będą zwiększały szanse zaistnienia kontuzji. Sam jako biegacz borykam się z problemem doboru obuwia.

Oto kilka porad, które mogą być przydatne dla chcących rozpocząć bieganie.

Po pierwsze buty muszą być lekkie żeby nie obciążały dodatkowo nóg. Samo bieganie jest już sporym obciążeniem. Nic więc bardziej mylnego w opinii, że w bucie cięższym większa będzie stabilność nogi. Wielu początkujących w taki sposób stara się tłumaczyć wybór cięższego buta. Jest to opinia logiczna, lecz w dużej mierze nieprawdziwe. Wiem to z własnego doświadczenia, gdyż też próbowałem biegać w takich butach, dokładnie tak samo to tłumacząc. Zwłaszcza że miałem za sobą kilka kontuzji stawu skokowego, brzmiało to logicznie. Biorąc od uwagę że już wtedy byłem doświadczonym sportowcem, nie ma się co dziwić początkującemu, który ma prawo obawiać się kontuzji.


Od początku trzeba postawić na buty biegowe. Są lekkie, bardziej sprężyste i odpowiednio profilują stopę, co przekłada się na bieganie w prawidłowy sposób. Dzięki takiemu obuwiu doskonalimy technikę, dzięki czemu łatwiej się biega i stopniowo szybciej przy mniejszym wysiłku. Mniejszy wysiłek włożony w uzyskanie dobrego wyniku, zmniejsza ryzyko kontuzji. Analogicznie cięższy but, pozornie bardziej stabilny, zwiększa znacznie ilość siły jaką wkładamy w odbicie. W efekcie biegamy wolniej przy znacznie większym obciążeniu stawu skokowego. A to z kolei wpływa na częstotliwość zaistnienia kontuzji. Ostatecznie ogranicza postęp gdyż nie możemy biegać technicznie oraz więcej czasu leczymy urazy niż spędzamy na treningu. O wyborze buta do budowy stopy, napiszę w kolejnym tekście, gdyż jest to odrębna sprawa niż opisana powyżej. Niemniej jednak, tak samo istotna. 

Powodzenia.

Licencja: Creative Commons