Pogrzeby stanowią nieodzowny element życia każdego człowieka. Niewielu z nas zastanawia się nad samą ceremonią pogrzebową, ponieważ jej przebieg wydaje nam się czymś oczywistym i niezmiennym. Sposób, w jaki żegna się zmarłych bywa różny. 

Data dodania: 2010-10-31

Wyświetleń: 6376

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Różnice w ceremonii wynikają zarówno z miejsca zamieszkania, jak i rodzaju wiary, bądź jej braku. W Polsce dominującą grupą są różne wyznania chrześcijańskie, lecz nawet w ich obrębie możemy dostrzec istotne różnice w porządku pogrzebowym.

Pogrzeb katolicki

Katolicka ceremonia pogrzebowa jest tą, którą większość z nas zna najlepiej. W zasadzie w całej Polsce wygląda ona tak samo. Ceremonia odbywa się zazwyczaj w kościele, lub przycmentarnej kaplicy. Ciało zmarłego, uroczyście ubrane, umieszczone jest w trumnie. Po zakończonym nabożeństwie kondukt żałobny odprowadza ciało zmarłego na cmentarz, gdzie najczęściej zostaje ono złożone w ziemnym grobie, na głębokości około 2 metrów.

Uroczystościom pogrzebowym często towarzyszy żałobna muzyka. Czasem również mamy okazję wysłuchać mowy pogrzebowej, tym niemniej w Polsce jest to zjawisko dość rzadkie i zazwyczaj ograniczone do pogrzebów osób znanych i sprawujących funkcje publiczne.

Od 1963 roku Kościół Katolicki dopuszcza również kremację zwłok, a następnie umieszczenie prochów w specjalnej urnie. W Polsce jest to jednak zjawisko marginalne. Nie wspominając już o możliwości rozsypania prochów, chociaż polskie prawo dopuszcza rozsypanie w obrębie cmentarza.

Pogrzeb protestancki

Pogrzeb protestancki nie różni się w diametralny sposób od katolickiego. W krajach protestanckich, o wiele częściej, niż w katolickich stosuje się jednak kremację zwłok. W większości krajów, dopuszczających tę formę pochówku praktykuje się zakopywanie urn w płytkich grobach ziemnych lub ustawianie urn w kolumbariach za cienką płytą w ścianach krypt cmentarnych (nekropoliach) lub galeriach cmentarnych. Praktykowane jest też rozsypanie spopielonych prochów.

Sama ceremonia pogrzebowa koncentruje się nie tyle na zmarłym, ile na jego rodzinie, i ma za zadanie pocieszyć po stracie bliskiej osoby, oraz przypomnieć o obietnicy zbawienia.

Pogrzeb prawosławny

Również w przypadku ceremonii pogrzebowej w Kościele prawosławnym możemy dostrzec wiele podobieństw do pochówku katolickiego. Tu jednak skupimy się na różnicach.

Ciało zmarłego, umyte i uroczyście ubrane umieszcza się w trumnie, a wieczorem zaprasza do zmarłego baciuszkę. Pasterz odprawia żałobne nabożeństwo, czyli tak zwaną Panichidę, odjeżdża, a rodzina siedzi przy nieboszczyku przez całą noc. Podczas ceremonii w cerkwi kapłan kładzie na czole zmarłego kartkę z żałobnym nadrukiem. Zmarły w splecionych rękach ma ikonkę z Matką Bożą, lub ze swoim Imiennikiem. Pogrzebowi towarzyszy procesja z czarnymi chorągwiami i dzwon, który brzmi aż do samej mogiły.

Prawosławie rozróżnia 5 rodzajów obrzędu grzebania umarłych. Dla osób świeckich, dzieci, duchownych, zakonników i wszystkich wiernych w Oktawie Wielkanocnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena