Squash, to stosunkowo nowa dyscyplina sportu. Grę może rozpocząć każdy - nie trzeba tu jakichś specjalnych umiejętności. Wystarczy znajomość (dość prostych) zasad gry, zasad bezpieczeństwa na korcie oraz sprzęt... wypożyczony lub kupiony.

Data dodania: 2010-10-16

Wyświetleń: 2630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Squash, to stosunkowo nowa dyscyplina sportu. W Polsce pojawił się kilka lat temu i systematycznie zyskuje coraz większą popularność. Sport ten polega na odbijaniu rakietą piłki o ścianę, tak aby w maksymalny sposób utrudnić jej odbiór przeciwnikowi. Można sobie to wyobrazić jako grę podobną do tenisa, z tym że zawodnicy stoją po jednej stronie kortu, a rolę siatki pełni ściana od której piłka się odbija.

W Polsce jest obecnie ok. 100 miejsc, w których można zagrać w squasha. Są to kluby posiadające zazwyczaj kilka kortów do gry, zlokalizowane są najczęściej w większych miastach.

Grę w squasha może rozpocząć każdy - nie trzeba tu jakichś specjalnych umiejętności. Wystarczy znajomość (dość prostych) zasad gry, zasad bezpieczeństwa na korcie oraz sprzęt... wypożyczony lub kupiony.

Podstawowe wyposażenie to rakieta oraz piłka.

Dobra rakieta do squasha, to koszt rzędu 200 - 400 zł. Oczywiście możemy kupić rakietę za 100 zł i znajdziemy również egzemplarze w cenie 500 - 600 zł, jednak - ani jednych, ani drugich - dla początkujących graczy nie polecamy. Rakiety tanie, w cenie poniżej 150 zł, są zazwyczaj ciężkie, co w dużej mierze przekłada się na jakość gry. Taka rakieta może tylko niepotrzebnie zniechęcić kogoś kto zaczyna przygodę ze squashem. Natomiast rakiety drogie, w cenie ponad 400 zł są zazwyczaj przeznaczone dla graczy profesjonalnych, co również może - zamiast pomóc - przeszkodzić w grze osobie początkującej. Dlatego na początek, jeśli nie stać nas na zakup dobrej rakiety, warto wypożyczyć taką w klubie. Większość tego typu miejsc oferuje możliwość wypożyczenia rakiety, w cenie ok. 10 zł za jednorazową grę.

Jeśli chodzi o piłkę, to nie ma tutaj większego problemu - możemy ją nabyć (cena: 10 - 15 zł), lub wypożyczyć - podobnie jak rakietę. Początkujący gracze powinni wybierać piłki szybsze (lepiej odbijające się).

Ważną, acz niedocenianą kwestią są buty. Odpowiednie buty do squasha, to jeden z podstawowych środków bezpieczeństwa na korcie, pozwalający zachować stabilność oraz chronić nasze stopy, kostki oraz kolana (poprzez odpowiednią stabilizację). Buty muszą przede wszystkim być przystosowane do użytkowania na korcie/na hali. Ich podeszwa powinna być niebrudząca, tzn. nie może zostawiać śladów na (drewnianej) powierzchni kortu. Wiele klubów wręcz zabrania gry w butach, które zostawiają jakikolwiek ślad przy starciu z podłożem.

Najlepsze buty do squasha produkują firmy Prince, Hi-tec, Asics, Yonex, Wilson. Buty takie mają właściwości antypoślizgowe, zapobiegają przemieszczaniu się w nich stopy podczas gry, zapewniają stabilną postawę, posiadają wzmocnienia oraz systemy wentylujące oraz odprowadzające pot.

Ze względów bezpieczeństwa i wygody warto zainwestować w buty, nawet kosztem odłożenia zakupu rakiety i innych akcesoriów do gry w squasha.

Warto także zakupić okulary ochronne do gry w squasha - chronią oczy przed przypadkowym uderzeniem piłką lub rakietą, przez nieuważnego przeciwnika.

Kolejne zakupy mogą dotyczyć torby do rakiet, odzieży specjalistycznej (koszulki, spodenki, skarpety antybakteryjne, bielizna termoaktywna), owijek i naciągów do rakiet.

Squash to bardzo wciągający sport i łatwo się pasją do niego "zarazić". Ma opinię sportu bezpiecznego, mało kontuzjogennego, a przy tym pozytywnie wpływającego na zdrowie. Należy jednak pamiętać o zasadach, którymi powinniśmy się kierować kupując sprzęt do squasha - często warto odłożyć nieco więcej funduszy i kupić lepsze buty, czy lżejszą rakietę, tak aby w pełni czerpać przyjemność z gry i czuć się bezpiecznie na korcie.

Licencja: Creative Commons