Jeden z najpopularniejszych dziś sportów może poszczycić się krótką, ale wielce interesującą historią. Dowiedz się, jak squash na salony trafił wprost... z więzień.

Data dodania: 2013-02-06

Wyświetleń: 1725

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mało kto wie, że początki jednego z najbardziej zyskujących na popularności sportów czerpią z... więzień sprzed 200 lat. Squash - bo to właśnie o nim mowa - powstał w mocno wymagających warunkach angielskich więzień. Uwięzieni dostosowali tenisa do ograniczonych wnętrz, przypadkowo przykładając rękę do powstania całkiem nowej odmiany sportu.

Dzisiaj squash ćwiczony jest w ponad 150 krajach, pod nadzorem organizacji zwanej Światowa Federacja Squasha. Co szczególnie ciekawe, squash pod względem prawnym nie uchodzi za sport - nie jest zaliczany do dyscyplin olimpijskich, do tego nie jest wpisany na listę Ministerstwa Sportu w Polsce. Jednakże ilość miejsc przystosowanych do gry w squasha w naszym kraju stale rośnie, a sporo ludzi dołącza do grupy fanów tej rewelacyjnej gry.

Wśród licznych zalet squasha, w pierwszej kolejności na myśl przychodzi brak skomplikowania: zasady są nieskomplikowane, a do gry - poza odpowiednią przestrzenią - starczą dwie rakiety i piłka. Rozgrywka polega na uderzaniu w piłkę rakietą, tak by odbiła się o ścianę w serwisowym polu na zmianę z przeciwnikiem. Punkt zyskuje gracz, który zwycięży wymianę. Kolejne sety rozgrywa się do 11 punktów, ale przy wyniku 10:10 niezbędna staje się dwupunktowa przewaga. Efekty metodycznego ćwiczenia squasha są zdumiewające - gra pomaga w wykształceniu wytrzymałości, siły i gibkości, kształci całościową kondycję, jak i formuje mięśnie niemal wszystkich części ciała (m.in. ud, pośladków, brzucha i pleców). Sport ten to również rewelacyjny sposób na spalenie zbędnych zasobów tłuszczu - godzina gry na korcie przyniesie efekt pod postacią nawet 1000 kalorii mniej. Znajdź zatem odpowiednie korty, chwytaj w dłoń rakietę i biegiem do gry!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena