Jak stworzyć skuteczną afirmację?
To jak mówimy, myślimy obrazuje nasze przekonania i nawyki. Dokonanie trwałej zmiany wymaga czasu i pewnego wysiłku. Pierwszym krokiem jest sformułowanie naszych afirmacji, zapisanie ich. Kolejny etap to powtarzanie afirmacji przez minimum kolejne 21 dni. Dobrze, jeżeli robisz to kilka razy dziennie.

Data dodania: 2010-10-13

Wyświetleń: 2552

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Afirmacja polega na identyfikacji z treścią wypowiadanych (pozytywnych) przekonań. Afirmując dokonujemy aprobaty twierdzeń, wspomagamy się w dążeniu do celu. Źródłami stosowania afirmacji są przekonania, że to, co myślimy o sobie, innych ludziach i świecie determinuje to, czym jesteśmy w istocie. Nasze myśli wywołują w nas pewne nastawiania i emocje.

   To, co dla jednego jest trudną sytuacją życiową dla innych jest szansą, możliwością rozwoju, nowym wyzwaniem.

Jak tworzyć skuteczne afirmacje:

Zawsze pisemnie

   Zapisuj swoje afirmacje. Czytaj je kilka razy dziennie, powtarzaj na głos. To, co zapisane ma inną moc.  Często się słyszy – a masz umowę, masz to na piśmie? Włącz swój umysł w działanie i wzmocnij to zapisaniem afirmacji na papierze.

 Krótki tekst

   Jeżeli Twoje afirmacje będą skomplikowanymi zapisami to pogubisz się i Ty i Twoja podświadomość. Afirmacja to nauczenie się innego nastawienia, postrzegania. Otwarcie drogi. Przypomnij sobie, co czułaś, kiedy czytałaś w szkole zawiłe polecenie? Przy zbyt długich i zawiłych zdaniach wyłączamy się. Zniechęcamy do działania.

Unikaj CHCĘ, MUSZĘ, PRAGNĘ.

Już samo to, że się coś musi powoduje negatywne nastawienie i prawdziwe zmęczenie

   Chcę mieć nową pracę – zamień na – Jestem gotowa podjąć nową ciekawą, dobrze płatną pracę. Jestem otwarta na ofertę pracy, która oferuje mi pensje w wysokości …

Bez słowa NIE 

Pisz, czego pragniesz, co jest ważne zamiast używać sformułowań – NIE CHCĘ …

   Nasz mózg nie rozumie słowa NIE, pomija je i zamiast "NIE CHCĘ być biedna" rozumie – "CHCĘ być biedna".

Zrób takie ćwiczenie:

– Nie wyobrażaj sobie różowego słonia.

Co zobaczyłaś?

- Różowego słonia?

   Dzieje się tak dlatego, że aby go sobie nie wyobrażać mówisz najpierw zrozumieć i wyobrazić sobie to, czego miałaś sobie nie wyobrażać. Potem dopiero dokonujesz kasowania obrazka. Dużo pracy prawda? Dlatego lepiej budować zdania twierdzące. Nie chcę być biedna – zamień na -  Jestem otwarta na bycie bogatą i zarabianie ….

Twierdzenia budujemy w czasie teraźniejszym, formie twierdzącej

   Afirmacja, która zaczyna się będę bogata sprawdza się zawsze – kiedyś będziesz, może nawet za życia. Dlatego buduj zdania w czasie teraźniejszym. Jestem otwarta na bycie bogatą tu i teraz.

Afirmacja dotyczy Ciebie

To ma być Twoja zmiana i dlatego pragnienie odmiany kogokolwiek przez nasze afirmacje to strata czasu.

   To trochę tak jakbyś uważała, że wiesz najlepiej co jest dla kogoś dobre. Nie zależnie od motywów to nie działa. Możesz natomiast zmienić swoje nastawienie do danej osoby, jej zachowań, do sytuacji.

Chcę, aby mój szef przestał na mnie krzyczeć – zmień na – Ja, imię mam dystans do zachowania mojego szefa i zawsze zachowuję spokój.

Unikaj kłamstw

   To wydaje się być oczywiste. Jeżeli właśnie nie masz pracy, masz dużą nadwagę, duży debet na koncie a będziesz sobie wmawiała, że jesteś pracownikiem roku, szczupłą, wiotką dziewczyną o rozmiarze 36  z pełnym kontem to po pierwsze będziesz czuła się coraz gorzej a po drugie nie podejmiesz ważnych kroków prowadzących do zmiany w Twoim życiu.

Otwórz się.

Otwieram się na zdrowe odżywianie.

Jestem gotowa każdego dnia spacerować przynajmniej godzinę.

Jestem gotowa na podjęcie nowej pracy.

Mam otwartość na obfitość, która mnie otacza.

Działaj zgodnie z Twoimi wartościami

   Jeżeli zapiszesz afirmacje niezgodne ze swoimi przekonaniami to spotkasz się z wewnętrznym autocenzorem i oporem, który nie będzie Cię wspierał a jedynie bojkotował proces zmian. Dlatego takie istotne jest poznanie tego, co jest dla nas wartościowe a co budzi w nas opór. Jeżeli chcesz zmienić przekonania dotyczące np. pieniędzy (tylko oszuści są bogaci) nie pisz – Ja jestem bogata. Zapisz – otwieram się na bogactwoswobodę dysponowania pieniędzmi, bo to pozwala mi zapewnić rodzinie bezpieczeństwo. Kluczem są tu słowa – otwieram się, rodzina, bezpieczeństwo, które są zgodne z wartościami.

 Pisz pozytywnie

Zamiast boję się, przeraża mnie przyszłość, zmiana pracy, kolacja z teściami stosuj – jestem spokojna i przygotowana do nowej pracy, kolacji z teściami, podejmuję bezpieczne decyzje

Pisz przez minimum 21 dni ( możesz i 30 dni)

   To jak mówimy, myślimy obrazuje nasze przekonania i nawyki. Dokonanie trwałej zmiany wymaga czasu i pewnego wysiłku. Pierwszym krokiem jest sformułowanie naszych afirmacji, zapisanie ich. Kolejny etap to powtarzanie afirmacji przez minimum kolejne 21 dni. Dobrze, jeżeli robisz to kilka razy dziennie. Najlepiej jednak każdego dnia zapisywać swoją afirmację. Jesteś wtedy skupiona tylko na tej czynności.

 Pisz w trzech osobach: Ja, imię / Ty, imię / Imię

Ja, IMIĘ jestem gotowa (otwarta, bezpieczna, kochana, zadowolona)

Ty, IMIĘ,

IMIĘ  ….

   Pisz lub czytaj swoją afirmację każdego dnia, kiedy pracujesz z daną afirmacją.

   Rób to tak jak lubisz – może chcesz śpiewać swoją afirmację, może szeptać, wykrzykuj, jeżeli tego potrzebujesz. Pamiętaj – rób to zawsze z pozytywną energią.

Nagradzaj siebie

   Nagradzaj siebie i swoją podświadomość za ciężką pracę, za swoje sukcesy.

Dobra motywacja to zawsze szybsza droga działania.

Nagraj afirmację swoim głosem

   Możesz słuchać płyt / kaset motywujących i afirmacyjnych przygotowanych przez inne osoby. Najlepsze rezultaty przynosi jednak słuchanie własnej afirmacji, nagranej dla siebie. Twój głos najlepiej przemawia do Twojej podświadomości. Twoja świadomość i podświadomość komunikują się ze sobą cały czas. Głos wzmacnia odbiór komunikatu.

 Dziękuj

   Twoja osoba jest chroniona przez podświadomość. Jeżeli chcesz dokonać zmian podziękuj sobie za współpracę, za zrobienie miejsca na nowe przekonania, podejście do emocji, sytuacji.

 TO LUB COŚ LEPSZEGO

Czasami jest tak, że osiągamy całkiem niezamierzony cel.

Afirmacja została zapisana, powtórzona a my się dziwimy, dlaczego to nie działa?

 

   Na koniec każdej afirmacji dodaj zdanie TO LUB COŚ LEPSZEGO.

   Twoja podświadomość wybierze to, co jest najlepsze. Jednocześnie dzięki temu unikniesz niespodzianek.


Licencja: Creative Commons
2 Ocena