Rentier to osoba, która nie musi pracować aby otrzymywać stały miesięczny lub roczny dochód zapewniający jej wolność finansową. Marzeniem wielu osób jest być rentierem w jak najmłodszym wieku i ...

Data dodania: 2010-12-21

Wyświetleń: 2317

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

...posiadać pasywny dochód pozwalający na wolność finansową. Wiele osób podejmuje działania zmieniające nieosiągalne marzenie w realny cel i osiąga dochody niezależne od stałej pracy.

Często decyzję o oszczędzaniu, inwestowaniu odkładamy na później. Uważamy, że jesteśmy młodzi, zdrowi, kariera zawodowa przed nami. Zostawiamy myślenie o przyszłości na „przyszłość”, tłumaczymy sobie i innym, że przecież teraz mamy tyle na głowie i nie czas się martwić. Czas korzystać z życia.

Od czasu do czasu pojawia się temat poziomu życia na emeryturze. Zadajemy sobie pytanie : „ile właściwie tej emerytury otrzymam”?

Gdybyśmy popatrzyli na definicję rentiera jako na osobę, która  „pracować już nie musi” śmiało możemy powiedzieć, że będąc  w wieku emerytalnym stajemy się rentierem. Jest jeszcze drugi element tej definicji „posiadać dochód pasywny pozwalający na wolność finansową

Czy Ty będąc emerytką/emerytem będziesz również rentierem? Emeryt otrzymuje stały dochód miesięczny. Poziom wolności jaki daje wielu osobom emerytura jest najlepiej wyrażony poprzez konieczność podjęcia dodatkowej pracy na emeryturze, korzystania z finansowej pomocy rodziny/instytucji, oszczędzanie na podstawowych wydatkach, wykluczeniu emerytów z realizacji marzeń odkładanych właśnie na wiek emerytalny.

Jak, chociaż w przybliżeniu, sprawdzić ile będzie wynosiła moja emerytura?

Umożliwiają to liczne kalkulatory emerytalne.

 Przy korzystaniu z nich należy pamiętać, że wpisujemy wartości przypuszczalne. Jeżeli mam 40 lat i będę pracowała jeszcze 20 lat, to nie wiem jakiej wysokości wynagrodzenie będę pobierać przez kolejne lata. Może więcej może mniej niż dzisiaj.

 Drugą ważną sprawą jest: utrata wartości pieniądza w czasie na który wpływ ma inflacja. 1000 zł dziś, to zupełnie inne pieniądze za 20 lat (realnie znacznie mniejsze).

 Pamiętaj o tym.

Zacznij już dzisiaj budować swój kapitał, który pozwoli Ci być radosnym i szczęśliwym rentierem na emeryturze. To Ty wybierasz kiedy chcesz przestać pracować. Możliwe, że będziesz pracować całe życie. Ważne jest, czy tego chcesz, czy też będziesz musiała to robić.

 Jeżeli chcesz dokładniej wyliczyć wysokość emerytury skorzystaj z kalkulatora ZUS

 Zapoznaj się również z zasadami wyliczania emerytury.

 Nie warto odkładać realizacji marzeń na „emeryturę” kiedy będziesz mieć więcej czasu. Zbuduj swój prywatny mini emerytalny plan marzeń – wypisz co chcesz jeszcze w życiu zrobić, zwiedzić, kogo poznać. Systematycznie spełniaj swoje marzenia poprzez realizację celów (traktuj cel jak marzenie z datą realizacji). Po co życie odkładać na emeryturę? Zdecydowanie lepiej jest odkładać pieniądze na emeryturę poprzez budowanie pasywnego dochodu i niezależności finansowej.

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena