Ezoteryczny, czyli tajemny, tajemniczy, tajny, dostępny tylko dla wtajemniczonych, wybranych. Tak można tłumaczyć słowo ezoteryka, lecz czy rzeczywiście jest to tajemnica?  

Data dodania: 2009-12-22

Wyświetleń: 2953

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 9

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

9 Ocena

Licencja: Creative Commons

W słownikach nie znajdziemy definicji tego słowa pod postacią rzeczownika, ponieważ istnieje jedynie jako przymiotnik. W języku Polskim, ezoteryka zaczęła funkcjonować jako termin określający „wiedzę tajemną”. Dlatego ezoteryka została zaliczona do praktyk spirytystycznych, choć definicja spirytyzm, spirytystyczny jest inna niż ezoteryka. Wszystko, co nie jest akceptowane przez współczesną naukę jest określane ezoterycznym, dlatego zabobony i gusła również stały się domeną ezoteryki. Te ostatnie niestety również przez samych adeptów ezoterycznych są opatrzone etykietką magiczną przylepiając do niej również czary oraz wszelkiej maści rytuały jako domena ezoteryki. Dlatego nie można się, co dziwić, że sama ezoteryka nigdy nie zostanie zaakceptowana jako dziedzina nauki pozostając ciągle w kącie medycyny naturalnej lub ludowej. Śmieszne również jest uwzględnianie rozwoju osobistego jako domenę ezoteryki a to, dlatego że rozwój osobisty to praca nad wewnętrznym „ja” a ezoteryka obejmuje zjawiska a nie techniki ezoteryczne.

Ezoteryka oznacza to coś, co dostępnego jest tylko dla wtajemniczonych, wybranych tylko czy w naszym niedocenianym codziennym życiu jest coś bardziej ezoterycznego, niż ono samo? Przecież zgłębianie tajemnicy życia jest właśnie tym, co odróżnia ezoteryke od innych nauk magicznych, które przy obecnej wiedzy naukowej straciły swoją magiczną moc. Wystarczy poczytać lub posłuchać, co na temat magii słowa powiedzą psychologowie, aby otworzyć oczy na to, czym kiedyś były czary lub rzucony urok. Czym są klątwy lub opętanie demoniczne które ma miejsce wówczas gdy nasz umysł powołuje do życia wizje innego świata niż ten który mamy przed oczami. Nieliczni, którzy poprzez kontemplacje, doświadczenia dojdą do pewnych wniosków, będą potrafili dostrzec piękno tam, gdzie nikt inny go nie dostrzeże. Można, więc rzec, że ezoteryka jest to tajemnica naszego życia, które jest takie, jakie chcemy, aby było. Jest takie, jakie widzimy własnymi oczami, lecz różne w zależności od tego jak się na to życie patrzy. Nic więcej. Tajemnica, której i tak w całości nie odkryjemy jest skrywana i nieakceptowana, ponieważ jest zagrożeniem dla istnienia systemu, jaki został stworzony przez samego człowieka. Duchowy biznes został stworzony również przez niego samego.

Codziennie przeglądając Internet i strony internetowe wszelkich sztuk i nauk dowiaduję się coraz więcej, lecz najczęściej są to rzeczy zmyślone, wydumane, bezsensowne. Bajanie o poranku. I mimo wszelkich uprzedzeń tymi pseudo – naukami widzę, że bajanie o poranku przeradza się powoli w bełkot ezoteryczny. Największą przyjemnością dla mnie jest jednak cisza i szept wiatru, który nie przekonuje mnie do rzeczywistości a niesie przesłanie, że jest ten wiatr i ta cisza. To jest ta rzeczywistość, która jest namacalna, ponieważ doznania duchowe ciszy bez słów są lepsze niż czytania niektórych wypocin duchowych specjalistów od dusznych zapewnień nierzeczywistości.

Rzeczą jasną jest, że nie tylko osoby zajmujące się ezoteryką mogą dostąpić zaszczytu, jakim jest spokój i harmonia. Jestem pewien, że wielu ludzi tego doświadcza. Czy takie osoby wybrały drogę ezoteryczną jako drogę do celu. Nie! Oni po prostu żyją doświadczając codzienności bez magicznych różności, ponieważ życie płynie dalej niczym rzeka, na której końcu znajduje się morze osobliwości i śmierć, która jest przejściem do świata duchowego. Tutaj na ziemi nie ma świata duchowego, ponieważ jest on materią, dlatego wszelkie bajanie o duchowości i miłości bez granic jest protezą ludzkiej niedoskonałości. Każda droga, każda filozofia i każdy system, który pozwala nam zgłębiać siebie i to, co nas otacza są dobre. Są dobre nie, dlatego, że wielbią jakieś bóstwo czy korzystają z jakichś nadprzyrodzonych sił, lecz dlatego, że pomagają i ukierunkowują. Wtłaczanie na siłę bez pozwolenia na własne doznania dla doznania grupy jest złem. Jest sektą, która nie pozwala na osobiste doznania, lecz dla radości jedynego przedstawiciela tejże grupy. Oświecenia można doznać w każdej dziedzinie życia, ale wówczas, gdy będziemy mieli własny wybór. W przypadku przymusu, nacisku nie można mówić o oświeceniu a poświęceniu dla grupy ludzi i ich wyznawców. Czym więc jest ezoteryka? Życiem i doświadczaniem każdego dnia i każdej chwili w bezmiarze zdarzeń i osobliwości świata materii.

M.R

Licencja: Creative Commons
9 Ocena