Każdy z nas może dbać nasze środowisko. Na przykład można to robić przez zmniejszenie emisji gazów. Dobrym sposobem jest zamontowanie kolektorów słonecznych. Choć ta inwestycja wymaga nakładu kosztów przynosi dużo korzyści. Ważne tylko, aby dobrze obliczyć potrzebną ilość kolektorów.

Data dodania: 2010-08-18

Wyświetleń: 2150

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiadome jest, że każdy liczy się z pieniędzmi i nie chce inwestować na darmo. Dlatego znajomość zasad wyliczania potrzebnej ilości kolektorów to przydatna wiedza. Podstawowy czynnik, który należy wziąć przy tym pod uwagę to cel zamontowania kolektorów. Oczywiście będzie ich potrzeba więcej, jeśli chcemy ogrzewać ciepłą wodę użytkową oraz zasilać centralne ogrzewanie.

W tym artykule zajmiemy się sytuacją, kiedy system solarny ma podgrzewać jedynie ciepłą wodę użytkową. W takim przypadku ważnych jest kilka rzeczy: umiejscowienie kolektorów, ich kąt nachylenia oraz rozbiór całej wody.

Przy założeniu, że dzienne średnie zużycie wody w czteroosobowej rodzinie wynosi poniżej 200 dm³ , a kolektory będą skierowane na południe i zamontowane pod kątem 45º, a temperatura podgrzanej wody ma wynosić 45º, to wystarczą do zamontowania dwa solary.

Jeśli natomiast taka rodzina zużywa średnio dziennie ponad 350 dm³ wody, to przy pozostałych parametrach takich samych będzie potrzebnych cztery kolektory słoneczne.

Oczywiście ważne jest też usytuowanie domu. Czy jest bardzo zacieniony, jak długo w ciągu roku grzeje tam słońce, czy jest osłonięty od wiatru, czy nie. To wszytko może mieć wpływ na ilość potrzebnych kolektorów.

Najprecyzyjniejszych pomiarów dokona firma, którą zatrudnimy do montażu systemu solarnego. Przecież chcemy działać na rzecz środowiska, ale z drugiej strony nie ma potrzeby wydać więcej pieniędzy niż jest to konieczne.

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena