Obecnie żyjemy w czasach w których uświadamiamy sobie że paliwa kopalne wyczerpią się w ciągu następnych kilkuset lat. Zaczęliśmy już poszukiwania innych źródeł energii które mogłyby je zastąpić.

Data dodania: 2010-08-11

Wyświetleń: 1863

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kilka z nich jest już w użyciu a inne mogą być wprowadzone w przyszłości. Poniżej przedstawiam przegląd tych najważniejszych z nich.

1. Biomasa. Biomasa jako źródło energii to po prostu szczątki organiczne które utylizujemy (np. spalanie drewna). Jest to jedno z najstarszych źródeł energii i było w użyciu kiedy jeszcze nie było takiego słowa jak „biomasa”.  Niestety podczas spalania emitujemy dwutlenek węgla oraz inne toksyczne substancje zawarte w dymie do atmosfery.

2. Energia Wiatru. Pozyskiwana poprzez wiatraki (a kiedyś jako napęd dla żaglowców) zarówno jako duże “farmy wiatrowe” jak I przydomowe wiatraki do własnego użycia. Są w użyciu od kilkuset lat i bazują na odnawialnym źródle energii, jako że wiatr zawsze będzie wiał na Ziemi tak długo jak będzie istniała atmosfera . Nie emituje niczego do atmosfery. Pewnym minusem jest zależność od pogody – jeśli jest bezwietrznie przez kilka dni pod rząd, możemy zostać bez prądu..

3. Energia Słońca. Słońce tylko w ciągu jednej godziny emituje w kierunku Ziemi tyle energii, że gdybyśmy byli w stanie przechwycić ją w całości, to moglibyśmy zasilić całą planetę w elektryczność na rok. Tak jak wiatraki, panele słoneczne dają nam czystą, przyjazną dla środowiska i bezpieczną energię. Mają jednak tą przewagę że pracują całkowicie bezgłośnie, nie wymagają żadnych napraw (nie mają poruszających się części, więc generalnie się nie psują) i można je zainstalować na dachu. Niestety także czynią nas zależnymi od pogody – kilka dni o silnym zachmurzeniu pod rząd i mamy problem.

4. Energia Wody. Umieszczając turbinę w silnym prądzie wodnym otrzymujemy coś w rodzaju podwodnego wiatraka. Ta metoda jest w przeciwieństwie do dwóch poprzednich całkowicie niezależna od warunków atmosferycznych, ale ograniczona do miejsc znajdujących się w pobliżu rzek. W opracowaniu są również metody pozyskiwania energii z fal oceanu.

5. Magnetyczny Generator. Już od dziesięcioleci różni wynalazcy w wielu krajach poszukiwali urządzenia które produkowałoby więcej energii niż by zużywało. Taka nadwyżka energii może być użyta do zasilenia domu lub jakiegokolwiek urządzenia.  Kiedyś nazywano je perpetuum mobile, dziś mówi się o tzw: Free Energy Generator. Niektóre firmy już ogłosiły że dokonały tego. Obecnie część z tych firm sprzedaje instrukcje jak wykonać takie urządzenie na własny użytek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena