Zanieczyszczenie środowiska jest wspólnym problemem nas wszystkich. Zatrucie powietrza jest jego aspektem którego każdy znasz doświadcza w codziennym życiu, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi.

Data dodania: 2010-08-09

Wyświetleń: 3400

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niektóre miejsca są bardziej zanieczyszczone niż inne. W Polce Śląsk ma w tym aspekcie złą sławę. W USA mówi się że godzinny jogging po okolicach Manhattanu czyni takie szkody dla zdrowia jak wypalenie paczki papierosów. To jest poważny problem i nasze doświadczenia mówią nam że nie powinniśmy polegać na rządach, licząc że one go rozwiążą. Jeśli chcemy zobaczyć zmiany musimy je wprowadzić sami. W tym artykule zamieszczam kilka praktycznych wskazówek które każdy z nas może zastosować w codziennym życiu, by ograniczyć dalsze zanieczyszczanie atmosfery.

1. Zmień swoje zwyczaje “transportowe”. Samochody to jedno z największych źródeł zanieczyszczeń we współczesnym świecie. Rozważ by czasem korzystać ze środków komunikacji miejskiej albo dojeżdżać do pracy wspólnie z kolegami z pracy albo na rowerze. Kiedy czekasz na kogoś wyłącz silnik. Unikaj agresywnej jazdy (zużywa więcej benzyny).   

2. Rozważ posadzenie drzewa. Możesz to zrobić w ogrodzie, parku, lub jakimś odludnym miejscu. Drzewo będzie produkować tlen dla ludzkości przez następne dziesięciolecia i to że będziesz mógł obserwować jak rośnie da Ci specjalne poczucie satysfakcji i spełnienia. Będziesz widzieć fizyczne rezultaty swojego działania. 

3. Używaj rzeczy wielokrotnie. Dzięki temu fabryka nie będzie produkować kolejnej rzeczy i nie wyprodukuje toksycznych dymów które powstałyby w przeciwnym przypadku a Ty nie powiększysz góry śmieci. Stare rzeczy możesz sprzedać do specjalnych sklepów albo oddać do placówek Czerwonego Krzyża zamiast je wyrzucać. Każdy powtórnie użyty kilogram produktów oznacza że dwa kilogramy dwutlenku węgla nie zostały wyemitowane do atmosfery. Pamiętaj by używać toreb wielokrotnego użytku robiąc zakupy. 

4. Rób świadome zakupy. Wybieraj co kupujesz i co nie kupujesz kierując się również tym czy produkty są przyjazne środowisku.

5. Rozważ by korzystać z energii odnawialnej tam gdzie to możliwe. Możesz kupić panele słoneczne albo zbudować magnetyczne urządzenie produkujące darmową energię (tzw: Free Energy Generator). Unikniesz dzięki temu spalania paliw kopalnych które grają ogromną rolę w zanieczyszczeniu powietrza, a przy okazji zaoszczędzisz pieniądze. W skali roku to może być zarówno znacząca różnica dla środowiska jak i dla Twojego portfela.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena