Jak ogrzewać swój dom bez jednoczesnego zanieczyszczania środowiska? Próżniowe kolektory słoneczne są idealnym rozwiązaniem także dla tych, którzy poszukują ergonomicznych urządzeń grzewczych.

Data dodania: 2010-08-05

Wyświetleń: 1761

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

   Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o kolektorach słonecznych. Częściowo jest to spowodowane zwiększoną świadomością społeczną na temat ochrony środowiska. Wdrożenie kolektorów słonecznych na skalę masową znacznie zmniejszyłoby emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Drugą przyczyną zainteresowania tymi urządzeniami jest ekonomia. Otóż gdybyśmy korzystali z energii odnawialnej w 100 procentach stalibyśmy się niezależni od dostaw paliwa i ich ciągle rosnących cen. Ale nawet jeśli montujemy kolektory słoneczne tylko jako uzupełnienie standardowej instalacji centralnego ogrzewania to inwestycja ta się naprawdę bardzo opłaca. Kolektory słoneczne pozwalają ogrzewać dom i wodę użytkową praktycznie za darmo.

Na szczególną uwagę zasługują kolektory próżniowe.

   Są one zbudowane w ten sposób, że pozwalają pozyskiwać na nasze potrzeby energię słoneczną nawet w zimie! Jak to możliwe? Budowę kolektora próżniowego można przyrównać do termosu. Rurka absorbująca ciepło z promieni słonecznych jest oddzielona od otoczenia próżnią. Właśnie dzięki takiej izolacji kolektor może pracować w ujemnych temperaturach. Zazwyczaj kolektory próżniowe są wyposażone także w specjalne lustro, które skupia promienie padające z różnych kierunków oraz światło rozproszone(także w pochmurne dni) na rurach kolektora. Wewnętrzne rury stykają się z blaszanymi cylindrami, które przekazują ciepło płynowi solarnemu. Ten już w zależności od założeń w projekcie instalacji transportuje energię albo do obiegu grzewczego, albo do wężownicy zasobnika ciepłej wody użytkowej.

To zdumiewające jak wiele korzyści wynika z zastosowania tych prostych, ale bardzo funkcjonalnych urządzeń!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena