Zastanawiasz się nad zakupem kolektorów słonecznych? Rozważasz wszystkie za i przeciw? Jak myślisz, będzie to opłacalna decyzja? Pomogę Ci dokonać wyboru.

Data dodania: 2012-08-22

Wyświetleń: 1706

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz bardziej popularną formą czerpania prądu jest ostatnio zakładanie paneli słonecznych. Z pewnością wielu z Państwa zastanawia się nad zakupem. Postanowiłam więc sprawdzić poniesione koszty oraz zalety kolektorów.

Na początku sprawdziłam, czy produkcja prądu dla własnego gospodarstwa podlega jakimkolwiek podatkom. Otóż według Krajowej Informacji Podatkowej, osoba prawna, jak i przedsiębiorstwo, nie mają obowiązku odprowadzania jakiegokolwiek podatku, jeżeli produkują prąd we własnym zakresie i na własny użytek. Tak więc z produkcji prądu nie trzeba się rozliczać.

Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup kolektorów słonecznych wynosi  do 45%. Koszt waha się w przedziale od kilku tysięcy do kilkudziesięciu, w zależności od zużycia wody przypadającego na osobę oraz tego, czy zamierzamy używać kolektorów jako wspomagania ogrzewania centralnego. Wtedy liczony jest także metraż domu. Firmy oferujące montaż oferują także pomoc w uzyskaniu dotacji.  Ze wsparcia mogą skorzystać osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania nieruchomością (budynkiem jednorodzinnym lub wielorodzinnym) oraz wspólnoty mieszkaniowe. Wsparciu nie podlegają jedynie odbiorcy ciepła z miejskiej sieci cieplnej. Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż paneli słonecznych.

Średnio rocznie dla ogrzania wody użytkowej pięcioosobowej rodziny potrzebujemy ok.1700zł. Ta kwota wraz z drożeniem prądu z roku na rok będzie wzrastać. Natomiast roczny koszt działania kolektora słonecznego waha się w granicach 40 zł. Tak więc kwota kolektora zwróci się po ok. 7 latach. Jeśli zakupimy kolektor do wspomagania instalacji centralnej, to koszt zwróci się po około 5 latach.

W naszym klimacie ogrzewanie domu za pomocą kolektorów byłoby nieopłacalne. Wręcz wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Tak więc kolektory mogą służyć jedynie jako wspomaganie centralnego. Dzięki energii słonecznej można w polskich warunkach w ciągu roku uzyskać średnio od 450 do 600kWh/m2. Zimą pokrycie energii na ciepłą wodę wynosiłoby około 20%, a latem nawet do 80%. Okresową wiosenną nadwyżkę można by było wykorzystać na ogrzanie wody np. w basenie.

Rynek daje nam do wyboru kolektory próżniowe i płaskie.  Wybór uzależniony jest od ilości zużycia ciepłej wody, w zależności od pory roku.  Jeśli przewidujemy zużycie większej ilości ciepłej wody w porze letniej, powinniśmy zdecydować się na kolektor płaski. Kolektor próżniowy jest wydajniejszy, dlatego używany jest przy porównywalnym zużyciu wody w obu okresach roku. Kolektory próżniowe pochłaniają promienie rozproszone przez chmury wraz z promieniami bezpośrednimi (płaskie pochłaniają tylko promienie bezpośrednie). Próżniowe są droższe od płaskich o 20% ze względu na swą wydajność.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena