Widok kolektora słonecznegona dachu domu to już zupełna 'normalka'. Jednak czy kierują nami podbudki etyczne, czy raczej ekonomiczne? Z tym bywa różnie. Kilka zdań na ten temat znajdziesz w poniższym tekście. 

Data dodania: 2011-10-25

Wyświetleń: 1319

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dbanie o środowisko stało się bardzo modne. Coraz więcej osób stara się dopasować do tego trendu, nie będąc nawet świadomym, jak dużo dobrego robią dla siebie i przyszłych pokoleń. Jednym z najczęstszych przejawów tego zjawiska, jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Szczególnie upodobaliśmy sobie energię płynącą ze słońca.

Dlatego też, zupełnie nikogo nie powinny dziwić baterie słoneczne zamontowane na dachach domów, czy stojące w ogrodach. To już zupełna normalność. Ale warto wiedzieć, że to nie tylko zwyczajne podążanie za modą. Kolektory słoneczne mogą przynieść także bardzo wiele korzyści finansowych.

Zaciekawiłem Cię, prawda? Wcale się temu nie dziwię, gdyż każdy szuka oszczędności. Co prawda, nic za darmo. Aby zaoszczędzić środków finansowych, musimy najpierw co nieco zainwestować. Koszt przydomowej instalacji nie jest mały. Jeżeli jednak spojrzymy z perspektywy kilku lat oraz sporych oszczędności, to natychmiast zauważymy, że inwestycja ta jest bardzo opłacalna.

O jakich kwotach mowa? Ciężko to stwierdzić, gdyż każdy przypadek jest indywidualny. Jednak średni koszt instalacji, która spełnia potrzeby kilkuosobowej rodziny to 10-12 tysięcy złotych. Sporo, prawda. Jednak w ten sposób można zmniejszyć rachunki za energię o przynajmniej 20%. A zdarza się, że dużo więcej, jeżeli słońce jest łaskawe. To daje bardzo szybki zwrot tej inwestycji, nawet przy niezbyt sprzyjającym klimacie.

Pozostaje mieć nadzieję, że baterie słoneczne będą stosowane w jeszcze większej ilości gospodarstw domowych, a niedługo staną się standardowym wyposażeniem każdego budynku i pojazdu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena