Iloraz inteligencji podczas naszego życia może ulegać zmianie. Często zdarza się, że badana osoba wykonuje test IQ w wieku kilkunastu lat (wiele amerykańskich szkół przeprowadza uczniom testy inteligencji), a później jeszcze raz rozwiązuje taki test w dorosłym życiu i wyniki różnią się od siebie!

Data dodania: 2010-07-10

Wyświetleń: 9969

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to spowodowane tym, że na nasz iloraz inteligencji wpływa wiele czynników. Zarówno korzystnych, jak i niekorzystnych, ten artykuł jest poświęcony przede wszystkim tym drugim.

Alkohol. Najpopularniejszy zabójca naszych szarych komórek. Od dawna wiadomo, że etanol jest neurotoksyczny i niekorzystnie wpływa na pamięć. Badania przeprowadzone w 1994 roku w Ameryce wykazują, że osoby niepijące mają średnio o 3 punkty wyższe IQ od osób używających alkoholu. Szczególnie niebezpieczne jest picie alkoholu w ciąży, gdyż powoduje to nieodwracalne uszkodzenia mózgu dziecka. Także alkoholizm rodziców wychowujących dziecko może wpłynąć niekorzystnie na rozwój intelektualny ich potomka, gdyż dzieci alkoholików narażone są na większy stres.


Benzodiazepiny. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się grupa leków nasennych i uspokajających, między innymi popularne Valium. Działają one na receptory GABA, czyli na te same receptory, co alkohol. Częste używanie leków nasennych z tej grupy może spowodować nieodwracalne uszkodzenia pamięci oraz upośledzenie zdolności intelektualnych. Dlatego czasem lepiej nawet nie przespać nocy, niż łykać szkodliwe tabletki.


Niedobór jodu. Brak tego niezbędnego mikroelementu w diecie może prowadzić do szeregu zaburzeń zwanych IDD (od angielskiego iodine defficiency disorders), czyli między innymi obniżenia ilorazu inteligencji. Dlatego też w Polsce obowiązuje nakaz jodowania soli kuchennej. Na świecie z powodu niedoboru jodu cierpi około 2 miliardów ludzi (to aż 35% populacji!)


Oglądanie telewizji. Grupa naukowców pod przewodnictwem Andrew Jittersa przeprowadziła badania na ośmuset studentach. Każdy z nich otrzymał do rozwiązania test na inteligencję i ankietę dotyczącą trybu życia. Okazało się, że studenci oglądający telewizję ponad 4 godziny dziennie mieli IQ średnio o pięć punktów niższe, niż studenci oglądający telewizję sporadycznie, bądź nie oglądający jej wcale. Wynika to z tego, że oglądanie telewizji rozleniwia umysł, zamiast szukać nowych rozwiązań, dostajemy informacje niewymagające myślenia. Dlatego też zamiast oglądać telewizję, warto przeczytać książkę, albo znaleźć sobie jakieś rozwijające hobby.

Czynniki powodujące obniżenie ilorazu inteligencji

Licencja: Creative Commons
2 Ocena