Początki powstania komunikatorów sięgają lat 80-tych. Wówczas możliwość komunikacji umożliwiały tzw. BBS-y (Bulletin Board Systems), a później protokół IRC (Internet Relay Chat), gdzie komunikacja odbywała się przez sieć serwerów.

Niestety, korzystanie z nich wymagało od użytkownika pewnych umiejętności, co niewątpliwie miało pozytywny wpływ na rozwój aplikacji nazywanych dzisiaj komunikatorami internetowymi. Pierwszą taką aplikacją, którą śmiało można nazwać komunikatorem jest ICQ, który powstał w 1996 roku. Do dzisiaj aplikacja ta ma swoich zwolenników jednak do najpopularniejszych już nie należy. Na Świecie do najpopularniejszych komunikatorów internetowych należy zaliczyć: AOL Instant Messenger(AIM), Microsoft Messenger(MSN) i Yahoo! Messenger(YMSG). Dużą popularnością nie tylko na świecie ale także w Polsce cieszy się również Skype. W Polsce najpopularniejszym komunikatorem internetowym jest Gadu-Gadu. Po Gadu-Gadu jest wspomniany wcześniej Skype. Trzecia pozycja należy do komunikatora Tlen, jednak ten pozostaje daleko w tyle za Skype i Gadu-Gadu.

Funkcjonalności komunikatorów

Obecna funkcjonalność komunikatorów internetowych takich jak chociażby rodzime Gadu-Gadu, ma niewiele wspólnego z pierwszymi wersjami tych aplikacji. Pierwsze wersje komunikatora Gadu-Gadu pozwalały tylko na komunikację tekstową. Obecnie, GG oferuje nie tylko komunikację tekstową, głosową i wideo rozmowy ale także szereg innych funkcji, które nierzadko z komunikacją internetową nie mają nic wspólnego.

Popularne funkcje

Poszczególne komunikatory mogą różnić się od siebie wieloma funkcjonalnościami. Generalnie opcje służące do komunikacji internetowej są podobne, jednak w wielu przypadkach podobieństwa te, na tym się kończą. W zależności od wydawcy aplikacji, komunikatory mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Zaczynając od wyglądu, a kończąc na rodzaju i sposobie działania pewnych funkcji. W związku z tym iż w Polsce, najpopularniejszym komunikatorem internetowym jest Gadu-Gadu funkcje te wymienię na podstawie tego właśnie komunikatora.

- Jeśli chodzi o komunikację internetową najczęściej wykorzystywaną formą przez użytkowników GG jest komunikacja tekstowa. Większość internautów woli komunikować się w formie tekstowej. Z komunikacji głosowej i wideo użytkownicy GG korzystają rzadziej.

- Opisy na GG to funkcja popularna i lubiana przez sporą grupę użytkowników Gadu-Gadu. Wielu użytkowników GG zmienia swoje opisy praktycznie codziennie. Niektórzy robią to nawet kilka razy w ciągu dnia. Dzięki opisom użytkownik może wyrazić swój dobry lub zły nastrój, optymizm czy pesymizm, dobre poczucie humoru lub złość. Może również poinformować znajomych z listy kontaktów o tym, że w danym momencie jest zajęty lub że w poszczególnych dniach będzie niedostępny na GG. Właściciele serwisów internetowych i blogów często w opisach polecają swoje witryny innym.

- Inne popularne funkcje to możliwość słuchania radia internetowego przez GG czy przesyłania różnego rodzaju plików. Wiele osób korzystających z GG lubi również, co jakiś czas zmieniać tzw. skórki, czyli wygląd swojego komunikatora.

Licencja: Creative Commons