Zbliżają się wakacje - dla wielu czas odpoczynku i odskoczni od codzienności. Jest to też okres, kiedy można spędzić trochę czasu z najbliższymi (partnerem, dziećmi - którym właśnie kończy się rok szkolny), przyjaciółmi, kolegami.

Data dodania: 2010-06-23

Wyświetleń: 2101

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Być może zastanawiasz się, jak wykorzystać ten czas maksymalnie?

Maksymalnie, czyli tak, by zarówno wypocząć, ale jednocześnie odświeżyć/wzmocnić/rozwinąć kontakty z tymi, na których Ci zależy.

Pielęgnowanie relacji jest ważne dlatego, że zaniedbanie w tej sferze odbija się znacząco na samopoczuciu.


S. Covey w swoich książkach wspomina o wpłatach na konto emocjonalne. Takie niewidzialne konto, zakłada każdy z nas dla osób nam bliskich. Im więcej wpłat (pozytywnych, budujących działań), tym relacje układają się pomyślnie i w razie kryzysu (np. nadszarpnięcia zaufania) jest z czego wypłacać - bez większego uszczerbku we wzajemnych stosunkach.

Gdy na koncie nie ma nic... wtedy pojawia się problem. Puste (bądź ujemne salda na kontach emocjonalnych) to główna przyczyna niepowodzeń i konfliktów w relacjach z ludźmi.


Myślę, że okres letni, może być dobrą okazją do poczynienia znaczących wpłat na konta emocjonalne bliskich. Czasem trudno tego dokonać bez „ucieczki" na pewien czas w miejsce, w którym można bez przeszkód skoncentrować się na pracy nad sobą.


Prawda jest taka, że aby być zdolnym dokonywać wartościowych wpłat, trzeba na początek odkryć swoją wartość i zasilić siebie, tym co najcenniejsze - miłością, zrozumieniem, akceptacją.


Takie zasilanie emocjonalne dokonuje się co roku, podczas letnich kursów prowadzonych przez Tadeusza Niwińskiego. Korzystają z niego zarówno osoby uczestniczące indywidualnie, jak i całe rodziny.


Osobiście skorzystałam kilkakrotnie z możliwości „naostrzenia piły" w okresie letnim i dzięki temu mam ochotę i siłę dzielić się tym, co w sobie odkrywam i co uważam za wartościowe - z bliskimi i nie tylko.


Zachęcam i Ciebie do jak najefektywniejszego zaplanowania sobie tej wakacyjnej przerwy. Warto!

Licencja: Creative Commons
4 Ocena