Umiejętność przelewania myśli na papier jest ważna nie tylko w szkole. Może przyczynić się do zwiększenia Twojej skuteczności w pracy, kontaktach osobistych, realizacji celów i pasji.

Data dodania: 2010-06-24

Wyświetleń: 2100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pamietam, jak pisząc wypracowania z języka polskiego, zastanawiałam się, czy to mi się na coś przyda? Mając już wstępnie wybrany kierunek studiów nie widziałam praktycznej korzyści z tej formy doskonalenia się. Przykładałam się do pisania, bo wypracowania były oceniane. Gdzieś w głowie jednak pojawiała się myśl, że jest to najprawdopodobniej „sztuka dla sztuki"...


Dziś wiem i bezpośrenio doświadczam tego, jak ważna jest umiejętność wypowiadania się zarówno ustnie jak i w formie pisemnej. Wiele informacji przekazuję drogą mailową, blogu, dyskutując w grupach internetowych na czatach. Umiejętne przedstawienie pomysłu, tematu, zagadnienia może pomóc zachęcić do współpracy inne osoby. Co dziś bywa często niezbędne do realizacji różnych przedsięwzięć.


Pisanie rozwija. Wysiłek włożony w konstruowanie wypowiedzi uaktywnia umysł. Dodatkowo temat, który jest przedmiotem „obróbki" jest trwalej zapamiętany. Łatwiej i precyzyjniej przychodzi wypowiadanie się, gdyż pisząc o czymś, warunkiem podstawowym jest zrozumienie. Natomiast tylko to, co zrozumiemy, jesteśmy w stanie trwale zapamiętywać. Oczywiście trwałe zapamiętanie wymaga odpowiedniego utrwalenia, ale zapisanie wcześniej materiału - swoimi słowami stanowi doskonały punkt wyjścia.


Miałam okazję usłyszeć wiele pięknych, przejrzystych, treściwych, interesujących wypowiedzi ludzi. Większość z nich ma napisane książki, bądź prowadzi blogi, grupy dyskusyjne, pisze artykuły (z osób, które poznałam osobiście to Tadeusz Niwiński, Jadwiga Borkiet, Irena Koźmińska).


Nawet jeśli nie planujesz pisać książek, warto rozwijać umiejętność pisania, wykorztstując takie formy aktywności, które będą dla Ciebie motywujące i przynoszące radość.


Mi osobiście radość sprawia pisanie artykułów, które mają na celu przekazać jakąś istotną myśl, zainspirować bądź zmotywować. Nie ukrywam, że noszę się też z zamiarem napisania książki.


A jak to jest u Ciebie?


Może konkurs literacki dotyczący pasji, będzie dla Ciebie inspirującą, rozwijającą zabawą?

Jeśli tego nie wiesz, sprawdź. W ten sposób najlepiej się przekonasz, jakie korzyści może dawać pisanie.


W pochmurny, deszczowy dzień, może być bardzo efektywnym sposobem wykorzystania czasu...

Licencja: Creative Commons
4 Ocena