Poczucie własnej wartości inaczej samoocena to coś, co odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka, nawet jeśli nie jest świadom tego, czym ono jest i jak się objawia.

Data dodania: 2010-06-23

Wyświetleń: 5470

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Temat samooceny zainteresował mnie jakiś czas przed założeniem Klubu Mądrego Życia w Krakowie, w trakcie  Kursu Liderów, w którym wziełam udział w 2007r.

Uzmysłowiłam sobie wówczas, że brakuje mi pewności siebie, zaufania do swoich umiejętności, możliwości w niektórych dziedzinach i obszarach działania - jak choćby praca w zespole, obsługa komputera, kontakty towarzyskie. Podczas wspomnianego kursu, wpadła mi w ręce książka N. Brandena „6 filarów poczucia własnej wartości". Temat ten również obficie był podejmowany na Kursie Liderów, co dało mi możliwość bliższego przyjrzenia się zagadnieniu.


Doznałam wówczas pewnego rodzaju olśnienia. Mianowicie, zdałam sobie sprawę, że nie posiadam jakiegoś unikalnego, nie dającego się rozwiązać problemu. Przeciwnie, dowiedziałam się, że taką pozytywną pewność siebie polegającą na wierze w swoją skuteczność i przekonaniu o tym, że się zasługuje na szczęście, można wypracować, rozwijając 6 filarów, składających się na zdrowe poczucie własnej wartości.


Te filary to: świadome życie, samooakceptacja, odpowiedzialność, asertywność, celowość i prawość.


Różne są przyczyny obniżonej samooceny. Jedną z ważniejszych, o której coraz częsciej się pisze i mówi jest niewłaściwy sposób wychowania, który powoduje utrwalenie przekonań, obniżających naszą zdolność efektywnego działania.

„Nie zasługuję", „nie potrafię" - to dwa sztandarowe przekonania, które potrafią „wisieć nad człowiekiem" niczym czarne chmury na niebie.


Możesz usunąć (zmienić na pozytywne) te przekonania, poprzez wzmacnianie koncepcji samego siebie, jeśli tylko zdecydujesz, że chcesz to zrobić. To jest pierwszy krok. Następny to zebranie wiedzy na temat tego, jak to zrobić.

Wiedzę tę możesz znaleźć w książkach, które poświęcone są tematowi samooceny (jak choćby we wspomnianej N. Brandena). Możesz też wziąć udział w warsztatach, podczas których poznasz, jak w praktyce możesz pracować nad sobą.


Jeśli tylko masz czas i możliwość skorzystania z warsztatu, zachęcam Cię gorąco. Polecam szczególnie warsztaty prowadzone przez Tadeusza Niwińskiego, w których sama brałam udział.


Co jeszcze chcę dodać w tej kwestii. Nawet jeśli posiadasz wysoką samoocenę (którą nie należy mylić z arogancją, agresywnością), utrzymanie jej wymaga ciągłej pracy. Nie możliwe jest również posiadanie za wysokiej samooceny, tak jak niemożliwe jest bycie zbyt zdrowym.


Niezależnie więc, czy cieszysz się wysoką samooceną czy czujesz, że masz w tym zakresie jeszcze trochę do zrobienia, zawsze możesz skorzystać poszerzając swoją wiedzę i zrozumienie w tym temacie.

Licencja: Creative Commons