Pomyśl o swojej postawie jak o mentalnym filtrze, poprzez który doświadczasz świata. Niektórzy ludzie widzą świat przez filter optymizmu (przysłowiowa szklanka w połowie pełna), podczas gdy inni widzą je przez filter pesymizmu (szklanka w połowie pusta). 

Data dodania: 2010-05-31

Wyświetleń: 3096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pozwól, że podam ci kilka przykładów, aby wyjaśnić różnicę pomiędzy nastawieniem pozytywnym a negatywnym.

Osoba z negatywnym nastawiniem myśli: "NIE MOGĘ".
Osoba z pozytywnym nastawieniem myśli: "MOGĘ".
Osoba z negatywnym nastawieniem skupia się na problemach.
Osoba z pozytywnym nastawieniem koncentruje się na rozwiązaniach.
Osoba z negatywnym nastawiniem zauważa w innych wady.
Osoba z pozytywnym nastawiniem szuka dobrych rzeczy w innych ludziach.
Osoba z negatywnym nastawiniem skupia się na brakach.
Osoba z pozytywnym nastawiniem jest wdzieczna za wszelkie dobrodziejstwa.
Osoba z negatywnym nastawiniem widzi ograniczenia.
Osoba z pozytywnym nastawiniem widzi możliwości.

Mogę mnożyć przykłady, jestem jednak pewien, że wiesz o co mi chodzi. Kiedy mówię do moich słuchaczy o nastawieniu, lubię posługiwać się obrazami. To pomaga ludziom zrozumieć i zapamiętać, co powiedziałem. Pozwól mi zatem roztoczyć ten obraz przed tobą: Twoja postawa jest twoim oknem na świat.

Mogę mnożyć przykłady, jestem jednak pewien, że wiesz o co mi chodzi. Kiedy mówię do moich słuchaczy o nastawieniu, lubię posługiwać się obrazami. To pomaga ludziom zrozumieć i zapamiętać, co powiedziałem. Pozwól mi zatem roztoczyć ten obraz przed tobą: Twoja postawa jest twoim oknem na świat.

Każdy zaczyna życie z czystym mentalnym oknem

Pozwól, że poświęcę kilka chwil na omówienie dlaczego twoja postawa jest twoim oknem na świat. Wszyscy zaczynamy nasze życie z pozytywnym nastawieniem - lub inaczej z czystym umysłem. Popatrz na dzieci. Ciągle śmieją się i chichoczą. Z natury mają pogodne usposobienie. Uwielbiają odkrywać i zgłębiać nowe rzeczy.

Popatrz na przykład na postawę dziecka, ktore uczy się chodzić. Co robi kiedy się potknie i upadnie? Powiem ci czego nie robi. Nie marszczy brwi i nie wini dywanu. Nie wytyka swojej matce lub ojcu, że ci dali mu nędzne instrukcje. Nie poddaje się. O, nie. Uśmiecha się, podnosi się po raz wtóry i podejmuje kolejną próbę. I kolejną. Postępuje tak całymi tygodniami z pozytywnym nastawieniem do czasu aż nie zrobi tego dobrze! Jego okno jest perfekcyjnie czyste, a ono samo czuje, że może podbić cały świat.

Lecz, jak wiesz, przychodzi taki moment kiedy życie zaczyna rzucać brudnymi rzeczami w nasze okna. I wtedy:

Nasze okna zostają obryzgane krytycyzmem rodziców i nauczycieli.
Nasze okna zostają zamazane kpinami rówieśników.
Nasze okna zostają umazane odrzuceniem.
Nasze okna zostają pobrudzone przez rozczarowania.
Nasze okna zostają przysłonięte zwątpieniem.

Problemem jest to, że ten brud narasta i zbyt wielu ludzi nie robi z tym nic. Ida dalej przez życie z brydnym oknem. Tracą swój entuzjazm. Stają się sfrustrowani i popadają w przygnębienie. I wielu ludzi, co jest tragiczne, zatraca swoje marzenia. Wszystko to ponieważ nie udało im się wyczyścić swojego mentalnego okna.

To była ta droga, którą staczałem się w dół. Miałem brudne okno kiedy byłem adwokatem. I im dłużej pozostawałem na tym polu, tym brudniejsze stawało się moje okno. Nie widziałem żadnych możliwości. Jak mógłbym? Moje okno było obryzgane błotem negatywnych myśli.

Umyj swoje okno

I wtedy, dzieki Bogu, dowiedziałem się, że wszystko co muszę zrobić to wyczyścić moje okno! Musiałem poprawić moje nastawienie tak, by móc widzieć ponownie czysty świat. Po tym jak usunąłęm brud z mojego okna, otworzył się przede mną całkiem nowy świat. Frustracja i przygnębienie minęły. Miałem więcej pewności siebie. Pierwszy raz od wielu lat byłem w stanie zobaczyć cudowne możliwości, które życie mi oferowało. (...)

Czy wiesz co mam na myśli, mówiąc, że postawa jest twoim oknem na świat? Czy rozumiesz jak twoje nastawienie wpływa na sposób widzenia wszystkich rzeczy w twoim życiu? Co ważniejsze, czy zaczynasz dostrzegać te miejsca gdzie twoje okno wymaga wyczyszczenia?

To ty kontrolujesz swoją postawę

Twoim zadaniem jest utrzymywać swoje okno w czystości. Pewnie, że moge dać ci małą zachętę. Inni ludzie także mogą dać ci wsparcie. Ale ostatecznie, nikt nie może zrobić tego za ciebie.

Widzisz, zawsze masz wybór. Możesz pozostawić brud na swoim oknie i patrzeć na życie przez zamazaną szybę. Ale musisz się liczyć z konsekwencjami, które nie są zbyt miłe. Będziesz szedł przez życie przygnębiony i sfrustrowany. Bedziesz nieszczęśliwy. Osiągniesz jedynie ułamek tego, co mógłbyś osiągnąć.

Jest lepszy sposób. Kiedy zdecydujesz się na wyciągnięcie wycieraczek i wyczyszczenie okna, życie będzie pogodniejsze i jaśniejsze. Będziesz zdrowszy i szczęśliwszy. Będziesz stawiał sobie ambitne cele... i zaczniesz je osiągać. Twoje marzenia znów odżyją!

fragment książki Jeffa Kellera "Attitude is Everything", tłumaczenie Teresa Nowicka

Licencja: Creative Commons