Dowiedz się, dlaczego wszyscy ludzie nie wyznaczają cele? Jakie są tego najważniejsze przyczyny i jak możesz stawić im czoło. Przeczytasz o najważniejszych lękach, które blokują nas w drodze do sukcesu.

Data dodania: 2010-05-04

Wyświetleń: 1852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest kilka odpowiedzi na to pytanie. Pierwszą z nich, jest brak wiedzy. Wyznaczania celów nie uczą w żadnej szkole, choć powinien to być przedmiot obowiązkowy. Ludzie nie mają pojęcia, że trzeba wyznaczać swoje cele. Nie zdają sobie sprawy po co wyznaczać cele i jak to robić.

Drugą odpowiedzią to strach przed odrzuceniem, przed wyśmianiem przez innych ludzi. Jako dzieci mamy ambitne cele – chcemy zostać marynarzami, policjantami, strażakami. Jednak już w tym wieku, wyśmiewa się nas i nie traktuje tego poważnie. Dorastając, uczeni jesteśmy, żeby nie planować swojej przyszłości i nie mieć marzeń. W szkole karzą nam się uczyć, zamiast marzyć o niebieskich migdałach. W rezultacie, jako dorośli boimy się odrzucenia.

Kolejny jest  lęk przed porażką. Boimy się sytuacji, w której nie odniesiemy sukcesu, nie zrealizujemy celu. Strach ten paraliżuje nas i nie pozwala na wyznaczanie celów. Dlatego większość ludzi rezygnuje jeszcze przed podjęciem próby.

Istnieje też strach przed sukcesem. Boimy się zmian i wyjścia poza strefę komfortu. Podświadomie obawiamy się sytuacji, w której spełni się nasze marzenie i osiągniemy cel.

Inny powód braku wyznaczania celów, to brak ambicji lub zbyt wielka ambicja. Osoba, która jest bezrobotna i chce w ciągu miesiąca stać się milionerem – wyznacza nierealny cel i podświadomie sama w niego nie wierzy.

Jak poradzić sobie z tymi przeciwnościami? 

Bardzo prosto. Trzeba stawić im czoło. Naucz się wyznaczania celów i tworzenia planów ich realizacji. Aby uniknąć lęku przed odrzuceniem, zachowaj swoje cele w tajemnicy. Możesz o nich opowiedzieć tyko zaufanej osobie, która rozumie wagę wyznaczania celów. Pamiętaj też, że porażka jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Jeśli coś nie wyjdzie tak, jak zaplanowałeś, zmienisz plany i pójdziesz dalej.

Jak mawiał Hery Ford: "Porażka to tylko szansa na mądrzejsze rozpoczęcie od nowa".  Zdobądź się na odwagę i wyjdź poza strefę komfortu. Wizualizuj efekt osiągnięcia celu i swoją radość z tego tytułu. Ustalaj racjonalne, i jednocześnie ambitne cele.

Zadanie na dzisiaj:

a) Zapisz w punktach wszystko, co powstrzymuje Cię od wyznaczania i realizowania swoich celów. Zapisz swoje lęki, obawy, negatywne przekonania.

b) Teraz do każdego punktu zrób małą burzę mózgu, co możesz zrobić, aby pokonać te bariery. Jakie działania możesz podjąć? Co zmienić w swoim życiu? Co możesz robić inaczej? Jak możesz wyeliminować te bariery? A może tak jak zawodnik Judo – możesz wykorzystać je na swoją korzyść? Co jeszcze możesz zrobić aby już od dzisiaj wyznaczać swoje cele?

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

Licencja: Creative Commons
4 Ocena