Zielone szkoły i wycieczki szkolne na stałe wpisały się w krajobraz systemu oświaty w Polsce. Są popularne i propagują chęć poznawania u młodych ludzi.

Data dodania: 2010-01-14

Wyświetleń: 2313

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szkoły można podzielić na podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Uczęszczanie do szkoły jest obowiązkiem aż do 18-stego roku życia. Szkoły są elementem systemu oświaty. Obok starań o naukowe podejście i edukację szkoła powinna zapewniać również możliwość rozwijania zdolności poznawczych. Stąd szkoły organizują wszelkiego rodzaju wycieczki.

Organizując wycieczki szkolne nauczyciel stara się znaleźć miejsce istotne dla programu nauczania. Dla historyka może być to na przykład Grunwald gdzie odbyła się pamiętna bitwa czy Westerplatte tak ważne w historii II wojny światowej. Polonista ze swojej strony wybrałby miejsce narodzin, czy twórczości pisarza. Dla każdego kierunku edukacyjnego znajdzie się wiele miejsc kultu. Dla dzieci wycieczka szkolna to przede wszystkim urwanie się z lekcji i ciekawsza forma spędzenia czasu. Czasem same nie wiedzą ile mogą zapamiętać podczas dobrze zaplanowanej wycieczki.

Popularne niegdyś zielone szkoły zmieniły trochę formę. Niegdyś odbywały się na wiosnę czy latem, klasa podczas zielonej szkoły miała prowadzone lekcje w normalny sposób lecz w nie w ławkach w szkole a na świeżym powietrzu. Obecnie zielone szkoły to raczej zwykła wycieczka podczas której można poznać co najwyżej kartografię i środowisko miejsca w którym się przebywa. Nie mówię że zielone szkoły nie są korzystne po prostu dzisiaj mają raczej formę kilkudniowego obozu a nie szkoły.

Podsumowując wycieczki i zielone szkoły to fantastyczna okazja do poznania ciekawych miejsc, istotnych dla kultury kraju czy jego uwarunkowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena