Wielka Krokiew jest największą skocznią narciarską w Polsce. Skocznię oddano do użytku 22 marca 1925 roku. Nadano jej imię Stanisława Marusarza na cześć narciarza, który przez ponad 30 lat utrzymywał się w czołówce światowych skoczków. Wielką Krokiew zaprojektował Karol Stryjeński. Skocznię umiejscowiono na północnym zboczu góry Krokiew.
Dane skoczni to:
· punkt konstrukcyjny: 120 m
· wielkość skoczni (HS): 134 m
· długość rozbiegu: 91 m
· nachylenie progu: 11°
· wysokość progu: 3 m
· nachylenie zeskoku: 35,5°
· średnia prędkość na rozbiegu: ok. 91,8 km/h
Skocznia jest lubiana przez zawodników ze względu na niską wypadkowość oraz stosunkową łatwość uzyskiwania dobrych wyników. Można na niej uzyskiwać odległości ponad 140 metrowe. Rekord skoczni wynosi 140,5 metra.
Zakopane tak nierozerwalnie złączone jest z Wielką Krokwią, że jest ona punktem obowiązkowym do zobaczenia podczas wizyty w mieście. Wejście na skocznię jest dobrą formą aklimatyzacji i rozgrzewką mięśni przed pierwszym, po przyjeździe wyruszeniem w góry. Skocznia zapewnia niezapomniane widoki Zakopanego.
Dzięki Wielkiej Krokwi Zakopane może organizować od 1990 roku jedne ze spotkań najważniejszych zawodów w skokach narciarskich - Pucharu Świata. W 2003 oraz 2004 Komisja Skoków Narciarskich FIS uznała zakopiańskie zawody PŚ za najlepsze z całego cyklu. Trzykrotnie Krokiew gościła zawodników podczas mistrzostw świata. Latem 2004 położono na zeskoku igelit, dzięki czemu na Wielkiej Krokwi mogą się odbywać zawody w sezonie letnim. Zakopane zorganizowało pierwsze skoki w nocy w 2004 roku.
Trybuny Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 40 tys. osób, są to jedne z największych trybun.