Kuba, nazywana perłą Karaibów jest zdaniem wielu - rajem na ziemi. Malownicze plaże z białym piaskiem, lazurowa woda, rytmy salsy, rum i cygara, wszystko to wpływa na niezapomnianą atmosferę tego miejsca. Nie dziwi więc fakt, że na Kubę przyjeżdża tak duża ilość turystów. 

Data dodania: 2017-12-05

Wyświetleń: 540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kuba - karaibskie marzenia

Kuba jest największą z wysp karaibskich, na liście największych wysp świata zajmuje 16 - te miejsce. Republika Kuby (oficjalna nazwa), to państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo tworzy wyspa Kuba oraz szereg otaczających ją mniejszych wysepek - największą z nich jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, do największych zaś miast należą m.in. Santiago de Cuba, Holguin, Santa Clara.

Kuba to połączenie rajskości i piekielności - mieszanka niesamowicie pobudzająca. Wyspa oferuje wspaniałe kurorty, cudowną pogodę oraz ciekawe zabytki. To miejsce, gdzie czas się zatrzymał - ulicami mkną amerykańskie samochody z lat 50 - tych, zaś budynki pamiętają czasy kolonialne.

Na wyspie przez cały rok jest ciepło. Jednakże najlepiej jest wybrać się w to miejsce w miesiącach październik - kwiecień. Upały wtedy tak nie dokuczają, a wilgotność powietrza nie przeszkadza tak bardzo, jak w okresie od czerwca do sierpnia. Średnia temperatura panująca na wyspie to 25 - 27 stopni C - idealna do zwiedzania i błogiego wypoczynku na plaży.

Kuba to wyspa niezwykle urozmaicona krajobrazowo. Na zachodzie znajdują się uprawy rolne, plantacje tytoniu. Centralna część jest nieco bardziej górzysta, obfituje w niewielkie rzeki oraz bagna. Na południowym wschodzie dominują lasy, na zboczach uprawiana jest kawa i trzcina cukrowa. W południowej części wyspy wznosi się pasmo górskie Sierra Maestra z najwyższym szczytem górskim Pico Turquino (1994 m n.p.m.).

Kuba słynie z rajskich plaż, które wyróżniają się białym, delikatnym piaskiem oraz ciepłą, krystalicznie czystą wodą. Najszersza i najdłuższa plaża znajduje się w Varadero - ma ponad 20 kilometrów.

Na wyspie wyznaczonych jest niemal 65 obszarów ochrony przyrody (dwa parki zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Będąc na Kubie obowiązkowo należy odwiedzić Hawanę, gdzie kolonialna przeszłość jest wciąż obecna - to tętniące życiem muzeum, a zarazem miasto pełne tajemnic. Usytuowana jest na wybrzeżu, nad Zatoką Meksykańską. Należy do największych miast na Karaibach, niegdyś uważane było również za najpiękniejsze. Ślady świetności tego miejsca najlepiej widoczne są w rejonie starówki, wpisanej na listę UNESCO. Dominuje tutaj zabudowa w stylu kolonialnym (rezydencje, pałce oraz kościoły). Warte obejrzenia są m.in. trzy główne place - Plaza de Armas, Plaza de San Francisco i Plaza de la Catedral. Plaza de Armas przyciąga turystów pięknymi pałacami, a także barokową świątynią z XIX w.  Obowiązkowo należy zwiedzić fabrykę cygar. Miłośnicy twórczości Ernesta Hemingwaya powinni odwiedzić hotel Ambos Mudnos, gdzie po przyjeździe zatrzymał się ten słynny pisarz (spędził na Kubie ponad 20 lat swojego życia). W pokoju, w którym mieszkał mieści się obecnie minimuzeum. Na peryferiach zaś, kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się muzeum Hemingwaya, zlokalizowane w jego rezydencji. To piękny dom w stylu kolonialnym, z doskonale zachowanym wnętrzem.

Do wyjątkowych punktów na turystycznej mapie należy Cienfuegos (perła Karaibów), miasto usytuowane jest na wschodnim brzegu Bahia de Cienfuegos, najpiękniejszej naturalnej zatoki na Kubie i na zachodnim krańcu pasma górskiego Macizo de Guamuhaya. Znajduje się tutaj m.in. dobrze zachowane historyczne centrum. Warto zobaczyć także prowincję Pinar del Rio - słynny region uprawy tytoniu.

Kuba to miejsce, które zdecydowanie należy odwiedzić.

Licencja: Copyright - zastrzeżona