Jak wybrać zawód swego życia? Przed tym problemem stają i młodzi i starsi. Ci, co zaczynają swe życie zawodowe i ci, co już mają jakiś etap za sobą, ale szukają zmian.

Data dodania: 2010-01-04

Wyświetleń: 3221

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać zawód swego życia? Przed tym problemem stają i młodzi i starsi. Ci, co zaczynają swe życie zawodowe i ci, co już mają jakiś etap za sobą, ale szukają zmian. Wszyscy eksperci jednomyślnie twierdzą, że aby osiągnąć sukces, trzeba znaleźć swoją pasję, marzenie i uczynić z niego zajęcie, z którego będziesz się utrzymywał. To jest schemat idealny, który się sprawdza. Jednak kiedy ten schemat wdraża się w życie, wychodzą na jaw dość duże rozbieżności: od prostych paru kroków po skomplikowane strategie.
Przedstawię strategię prostą i skuteczną, dobrą zarówno dla ludzi młodych rozpoczynających życie zawodowe, jak i dla ludzi z bagażem doświadczeń. Strategia składa się z 3 punktów. Oto one:

1.Trzeba wypisać swoje zainteresowania i pasje - wszystkie. Potem należy podzielić je na grupy:
a. te, które tylko lubię
b. te, które bardzo lubię
c. te, którymi zajmuję się i wtedy czas przestaje istnieć.
Sądzę, iż niektórzy nie zakwalifikują się do wszystkich grup.
Więc:
2. Trzeba wybrać coś dla siebie - najlepiej z grupy 'c'. Jeśli Twoim odpowiednikiem nie jest grupa 'c', wybierz 'b'.
Teraz trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: "Co chcę z tym zrobić?", "Czy ma to być zajęcie na czas wolny od pracy, czy źródło utrzymania?".
To bardzo ważna kwestia, gdyż wiele osób uważa, że za przyjemności trzeba płacić i nie potrafi wziąć za swoją pasję pieniędzy, wręcz uważa to za coś złego.
3. Kiedy znajdziesz pasję, która ma być Twoim źródłem utrzymania, czas zadać najważniejsze pytania:
"Jak chcesz to zrobić?"
"Czy chcesz to sprzedawać?"
"Czy to tworzyć?"
"Czy tego uczyć innych?"
"Czy tym zarządzać?"

Dlaczego te pytania są tak ważne? Ponieważ od nich zależy poziom Twoich dochodów.
Przykład: Uwielbiasz pejzaże i sam malujesz. Co możesz z tym zrobić, aby było to Twoje źródło utrzymania? Możesz sprzedawać obrazy innych malarzy - szukasz więc pracy w galerii sztuki.
Możesz uczyć innych sztuki malowania - szukasz pracy w zawodzie nauczyciela.
Możesz sam tworzyć - szukasz innego zajęcia, a tworzysz po godzinach - ktoś Twoje dzieło w końcu zobaczy, doceni i zaczniesz je sprzedawać.
Możesz studiować zarządzanie, żeby w przyszłości kierować galerią lub być ekspertem w dziedzinie handlu obrazami. Zobacz, jak szerokie masz możliwości.
Jak myślisz, jakie masz szanse na to, aby wygodnie żyć tylko z malowania? Raczej małe. A jak Twoje szanse rosną, gdy zajmiesz się zarządzaniem? Duża różnica, jak sądzę.

Tajemnica nie leży w wyborze swej pasji i dopasowaniu jej do realiów życia, ale w dopasowaniu możliwości z umiejętnościami do swojej pasji. Zastanów się dobrze, co jest Twoją pasją, a co tylko umiejętnością. Zauważ różnicę między tym, jak chcesz zarabiać, a tym, na czym chcesz zarabiać.

Piszę o tym dlatego, iż bardzo wiele osób zbyt dosłownie traktuje schemat idealny. Wybierają swoją pasję i ponoszą klęskę. Dlatego pamiętaj, że pasja jest tylko dziedziną, w której chcesz zarabiać. A to, ile będziesz zarabiać, zależy od umiejętności i sposobu, jaki wybierzesz. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien kształcić się w dwóch kierunkach. Pierwszy, to jego pasja, dziedzina, którą chce się zająć. Drugi - nauka umiejętności zarabiania dostosowana do predyspozycji.
I tak, jak pasję wybrać łatwo, tak sposobu zarabiania na niej nie można wybrać bez testowania. Trzeba poznać wszystkie, przetestować je, sprawdzić, który przynosi najlepsze efekty, z którym czujemy się najlepiej. Nie twierdzę, że trzeba je wszystkie od razu studiować. Trzeba jednak spróbować swoich sił w:
- sprzedaży [sklep, przedstawicielstwo handlowe, sprzedaż wielopoziomowa itp.]
- nauczaniu [zrób 2, 3 kursy, potem wykorzystaj tę wiedzę, aby nauczyć innych],
- spróbuj pokierować kilkoma osobami podczas wykonywania jakiegoś małego zadania.
Robisz to po to, aby przekonać się, co Tobie najlepiej „leży", do czego masz smykałkę. Często jest tak, że źle siebie oceniamy. Dopiero, gdy zaczynamy coś robić, zauważamy lub ktoś zauważa, że całkiem nieźle nam to wychodzi.

Jeśli więc chcesz odnieść sukces w życiu, to wiedzę z takich dziedzin, jak motywacja siebie i innych, zarządzanie własnymi finansami, zarządzanie czasem, persfazja i negocjacje, sposoby sprzedaży, musisz poznać w co najmniej podstawowym zakresie. Ta wiedza będzie Tobie potrzebna bez względu na to, czym się zajmujesz.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena