Ogólna kondycja tradycyjnych aptek w Polsce nie zawsze wyglądała różowo. O ile jednym powodzi się dobrze, inne zwijają swoją działalność. Odkąd zalegalizowano handel lekami w sieci, co miało miejsce w 2007 roku, apteki internetowe przeżywają prawdziwy boom. Trudno się temu dziwić, ponieważ rośnie liczba internautów.

Data dodania: 2009-12-11

Wyświetleń: 8806

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 11

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

11 Ocena

Licencja: Creative Commons

Możliwość zakupu tańszego leku czy kosmetyku o każdej porze dnia i nocy, 365 dni w roku, bez wychodzenia z domu - jest kusząca. Nowelizacja prawa farmaceutycznego dopuściła prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza przez apteki i punkty medyczne.

W odległości jednego kliknięcia znajduje się w naszym zasięgu już wiele aptek internetowych. Aby uzyskać poradę farmaceuty czy dokonać zakupu nie trzeba iść do tradycyjnej apteki. Wystarczy mieć komputer i połączenie z internetem, aby złożyć zamówienie i dokonać płatności. Dla każdej apteki, uruchomienie wersji wirtualnej to otwarcie placówki na pacjentów z całej Polski. Dzięki temu większość z nich odnotowuje znaczący wzrost liczby transakcji i coraz więcej zainteresowanych i zarejestrowanych użytkowników.

Pierwsze apteki na rynku oferowały usługi unikatowe. W 2007 roku, kiedy aptek internetowych właściwie nie było, konkurencja w tej branży była niewielka. Teraz kolejne witryny wyrastają jak grzyby po deszczu, oferując swoim klientom coraz atrakcyjniejsze warunki. Magnesem, który przyciąga internautów najbardziej są niewątpliwie ceny - niższe, niż w tradycyjnych aptekach. Leki i kosmetyki są tańsze o 10-30% (czasem i więcej), ponieważ taki sposób realizacji sprzedaży oznacza między innymi niższe koszty magazynowe.

Każda apteka internetowa odpowiada za jakość leku do momentu jego dostarczenia do pacjenta. Medykamenty muszą być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniem, a dodatkowo powinny być przewożone w odpowiedniej temperaturze w wydzielonych częściach pojazdu. Na przedsiębiorcę, który zdecyduje się na założenie apteki internetowej czeka wiele wymogów. Zgodnie z rozporządzeniem musi on znaleźć do prowadzenia apteki farmaceutę z prawem wykonywania zawodu aptekarza lub technika farmaceutycznego posiadającego co najmniej dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy. Taka osoba ma odpowiadać za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej zamówionych medykamentów.


Obowiązkiem aptek internetowych jest zapewnienie pacjentom możliwości kontaktu telefonicznego w godzinach pracy placówki oraz należyte informowanie pacjentów o sprzedawanych produktach leczniczych. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa kupującego oraz sprzedawanych leków. Prowadzenie sprzedaży medykamentów w internecie wymaga także prowadzenia elektronicznej ewidencji zamówień oraz zamieszczenia na stronie apteki odnośnika do posiadanego zezwolenia na prowadzenie placówki (w formacie pdf.) Uruchamiająca e-sprzedaż leków apteka musi zgłosić ten fakt lokalnemu inspektorowi farmaceutycznemu i podać dane o adresie i domenie.


Korzystanie z usług apteki internetowej pozwala uniknąć pacjentom kłopotów związanych z koniecznością wychodzenia z domu w czasie choroby, a dodatkowo pozwala im zaoszczędzić. Każdy kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dnia dostawy produktu leczniczego. Oznacza to, że leki kupione w internecie zawsze można zwrócić bez ponoszenia kosztów innych niż bezpośrednie koszty dostawy.

Na rynku obecnie istnieje wiele rozwiązań informatycznych, czy gotowych sklepów internetowych skierowanych bezpośrednio do aptek oraz firm z sektora farmaceutycznego i kosmetycznego. Ja zachęcam do zainteresowania się ofertą  firmy, która oferuje nie tylko profesjonalną i kompleksową obsługę - począwszy od etapu projektowania i analiz po opiekę powdrożeniową apteki internetowej. Ale posiada także autorskie i unikatowe rozwiązania, które w pełni odpowiadają potrzebom nowoczesnych aptek internetowych, chcących zwiększyć swoje zyski poprzez sprzedaż internetową. Każdy klient traktowany jest indywidualnie, ponieważ firma stara się jak najlepiej dopasować oferowane dedykowane oprogramowanie sklepu internetowego do charakteru branży i konkretnych potrzeb i wymogów klienta.


Klientom, którzy chcą założyć aptekę internetową, zostanie stworzony projekt zgodny z wymogami i oczekiwaniami. Dużo uwagi poświęca się systemowi identyfikacji wizualnej i projektowi graficznemu. Symbolika związana z marką jest ważna dla każdej firmy, a szczególnie dla tej stawiającej pierwsze kroki w sieci. Logotyp wykorzystywany na wszystkich materiałach reklamowych jest tworzony tak, aby zapadał w pamięć. Ważne jest także zwrócenie uwagi na kolorystykę firmy, ponieważ stanowi ona istotny wyróżnik na tle konkurencji. Na etapie projektowania e-apteki uwzględniane są mechanizmy optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki temu serwis jest lepiej przygotowany do procesu pozycjonowania.


Proces tworzenia projektu graficznego należy zacząć od analizy celów i założeń jakie apteka ma spełniać. Należy stworzyć indywidualny projekt dopasowany do branży farmaceutycznej z odpowiednio rozplanowanymi elementami serwisu. Zachowanie logiki, intuicyjnej nawigacji i przejrzystości to absolutne priorytety. Klient apteki internetowej musi mieć ułatwiony dostęp do poszukiwanych informacji, a odpowiednie ich rozplanowanie może w istotny sposób poprawić czytelność oferty i satysfakcję klienta.


Apteki internetowe to gałąź e-commerce która ciągle jeszcze buduje swoją pozycję na polskim rynku. Wszystko wskazuje na to, że aptek działających on-line będzie szybko przybywać, ponieważ liczba klientów rośnie bardzo szybko, podobnie jak obroty e-aptek. Pytasz się Jak założyć aptekę internetową? - oto Twoja odpowiedź!

Licencja: Creative Commons
11 Ocena