Już zbyt długo Tai Chi Chuan stylu Yang uważane było za medytację w ruchu, czy ćwiczenia zdrowotne. Mając solidne podstawy możemy przedstawić nowe światło dla tej sztuki.

Data dodania: 2009-12-05

Wyświetleń: 2447

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie Tai Chi Chuan uważane jest wśród ludzi za delikatne ćwiczenia, które pomagają zdrowiu. Ćwiczenia te polegają głównie na nauce płynnych ruchów, dzięki którym ciało i umysł osiąga harmonię. Brzmi to pięknie, lecz to tylko część prawdy. Jesteśmy w momencie, gdy pierwotne pojęcie i technika stylu Yang Tai Chi Chuan zaczęło się odradzać. Należy powiedzieć głośno i wyraźnie – Tai Chi Chuan stylu Yang jest sztuką walki i jednocześnie systemem odnawiającym ciało i umysł. Nie można pomijać w poznawaniu Tai Chi ani aspektu cywilnego, ani bojowego. Ćwiczenie tylko jednego z nich nie daje nam możliwości rozwoju.  

Prawdziwy aspekt przemiany ciała wypracowywany jest poprzez wewnętrzne techniki, które dotąd były pilne strzeżone przez rodzinę Yang i spadkobierców. Sposoby te nie mają jednak nic wspólnego z technikami wizualizacyjnymi, gdzie wyobrażamy sobie ruch energii, czy nawet z technikami  oddechowymi. Praca wewnętrzna rodzimego stylu Yang - Snake Style to fizyczna praca przy doborze odpowiednich ćwiczeń wewnętrznych. Ciało przemienia się nie poprzez wizualizację, ale czynność  faktyczną części ciała.

Prawdziwy aspekt bojowy również został w naszych czasach dość mocno zniekształcony. Było to zresztą jednym z celów władz chińskich, które nie mogły dopuścić do kolejnego powstania opozycji. Tzw. miękka sztuka walki stała się na tyle miękka, że straciła swoje podstawowe właściwości. Tak naprawdę Tai Chi Chuan Snake Style to miękkość i twardość w jednym. Techniki bojowe owego stylu w niczym nie ujmują najlepszym systemom walki w obecnych czasach. Jeżeli ktoś sądzi inaczej, to albo nie doszedł zbyt daleko, albo powtarza wciąż utarte slogany. Jeżeli wrócimy się wstecz i przeanalizujemy ilość chińskich sztuk walki w XIX wieku, nie powinniśmy mieć wątpliwości co do Stylu Yang. Gdyby było inaczej sztuka ta nie przetrwałaby  pod presją innych systemów. A przecież Yang Luchan był poważanym człowiekiem w całych Chinach i słynął ze swojej siły.

Panują również poglądy, że styl Yang wywodzi się ze stylu Chen i dlatego nie może być dobry. Jest to prawda, ale tylko w sferze formy zewnętrznej. Nie zapominajmy o wizycie Yang Luchana w górach Wudang i wypracowaniu technik wewnętrznej pracy. Nie ujmując w niczym stylowi Chen należy powiedzieć, że yang Luchan wypracował własną technikę wewnętrzną i sposoby dojścia do potężnej mocy. Nie można ukrywać dłużej ani przeinaczać wielu faktów, które opowiadają się za tym twierdzeniem. Styl Yang jest równie wartościowym i perfekcyjnym stylem Tai Chi Chuan.

W moich 12 letnich poszukiwaniach głębokiego sensu Tai Chi Chuan rodziny Yang natrafiłem na Snake Style, który pozwolił mi zrozumieć nad czym pracował Yang Luchan i w którym kierunku zmierzać, by osiągnąć potężną energię Iron in Cotton. Po przestudiowaniu technik prawdziwej nauki stylu Yang, nie miałem żadnych oporów nad porzuceniem dotychczasowej praktyki. W dość krótkim czasie zauważyłem zwiększeie elstyczności i miękkości ciała. Wyrównała się również sfera energetyczna oraz jej siła. Jeżeli ktokolwiek chce poważnie zająć się tai Chi Chuan rodziny Yang, powinien rozpocząć praktykę Snake Style. 

Yang Tse Polska

www.yangtse.webpark.pl

Licencja: Creative Commons
2 Ocena