Wiele osób ćwiczących Tai Chi Chuan błędnie rozumie to zagadnienie. Za powieszenie głowy bierze podciągnięcie do góry punktu Bui Hui znajdującego się na szczycie głowy. Jedyne co uzyskujemy przez taką czynność to wydłużenie szyi. Aby wytłumaczyć zasadę podwieszenia ...

Data dodania: 2009-07-20

Wyświetleń: 2113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasada podwieszenia głowy jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym prawidłową cyrkulację energii oraz wykorzystania ciała. Zanim jednak wytłumaczę na czym polega podwieszenie głowy warto przedstawić kilka faktów o budowie części szyjnej kręgosłupa (czyli słupa z kręgów). Jak większości wiadomo mamy siedem kręgów szyjnych. W tym odcinku występuje jedno z „naturalnych" skrzywień kręgosłupa. Przez część szyjną przechodzi również nerw rdzeniowy.

Ważnym kręgiem jest tutaj 4 krąg szyjny. Unerwia on bowiem pracę przepony, która tak potrzebna jest do oddychania. Przerwanie w tym miejscu, lub złamanie tego odcinka szyi powoduje natychmiastowy zgon. Innym ważnym czynnikiem jest unerwienie ramion i dłoni przez kręgi szyjne. Odchodzą od nich unerwienia zawiadujące pracą górnych kończyn. Stąd wiadomo dlaczego tak wiele uderzeń skierowanych jest w rejon szyi. Uderzenie może spowodować paraliż kończyn lub śmierć.

W klasykach Tai Chi znajdziemy taki oto cytat:" Głowa powinna być jakby zawieszona na nici„. Jak go rozumieć?

Wiele osób ćwiczących Tai Chi Chuan błędnie rozumie tą wskazówkę. Za powieszenie głowy bierze podciągnięcie do góry punktu Bui Hui znajdującego się na szczycie głowy. Jedyne co uzyskujemy przez taką czynność to wydłużenie szyi. Aby wytłumaczyć zasadę podwieszenia posłużę się przykładem: wyobraźmy sobie, że silna osoba ściska nas z dwóch stron głowy i unosi do góry. Czy wtedy będziemy mogli wyciągnąć głowę go góry? Oczywiście, że nie. Kierunek działania będzie przeciwny, tzn: głowa pozostanie w powietrzu, podczas, gdy reszta ciała opadnie w dół. Spowoduje to rozciągnięcie ciała i rozluźnienie mięśni. Tak więc zasada podwieszenia głowy jest zatrzymaniem głowy w miejscu i puszczeniem reszty ciała. Po zastosowaniu podwieszenia głowy powinniśmy czuć się jakbyśmy lekko unosili się nad ziemią.

Co tak naprawdę daje nam podwieszenie głowy?

1. Wyprostowanie części szyjnej

Głównie chodzi o to, by odcinek szyjny kręgosłupa był prosty. Uzyskujemy to przez cofnięcie brody. Dzięki otwarciu tych kręgów przez rdzeń kręgowy w większym stopniu może przepływać energia, by odżywiać mózg. Poza tym przez ruch podwieszenia energia substancjalna schodzi w dół, a niesubstancjalna unosi się do góry.

2. Lepsza równowaga i zakorzenienie

Zrozumiałym jest fakt, że proste ciało jest bardziej zrównoważone. Jeżeli kręgosłup jest prosty od dołu na całej swej długości, siła grawitacji na niego nie działa - przepływa w dół. Jeżeli z kolei nie stoimy prosto musimy zużyć więcej energii na poszukiwanie równowagi.

Zakorzenienie również jest lepsze, ponieważ ciało rozluźniając się i osadzając w podłożu przykleja się do niego uniemożliwiając stratę pozycji. Wyczuwa się wówczas silne połączenie z ziemią.

3. Efektywniejsza praca skrętna ciała

Praca skrętna w Tai Chi Chuan to jedna z najważniejszych zasad ruchu. Ciało ćwiczącego powinno działać jak wir, który wciąga i jak trąba powietrzna, która odrzuca. Im prostszy kręgosłup, tym efektywniejsze są ruchy skrętne kręgosłupa z zachowaniem równowagi. Dzięki prostym skrętom siła oponenta nie znajduje w nas oparcia, a my stoimy twardo w równowadze. Nasz kręgosłup przy skrętach powinien zachować się jak puszczony „bączek". Jeżeli rzucimy w niego jakiś przedmiot, odbije go w którąś stronę.

4. Lekkie ciało

mistrzowie Tai Chi opisywali lekkość ciała jako brak oporu i wrażenie unoszenia się nad ziemią. Jeżeli ciało i umysł nie czuje żadnego oporu w stosunku do zewnętrznych sił, wówczas jego połączenie ze światem jest silne. Ta lekkość również uwidacznia się w stawianiu delikatnych kroków, jak kot zakradający się na zdobycz. Nawet wykonywanie sekwencji w szybkim tempie jest delikatne i lekkie.


Zdaję sobie sprawę, że trudno jest zrozumieć różne zasady, jeżeli się ich nie odczuło. Jednakże nakierowanie na poprawność to duży krok do odczucia i pojęcia subtelnych technik. Słowa mogą wiele wytłumaczyć, lecz niewiele zmienią. Zmiana następuje dzięki praktyce i wdrożeniu słów w życie.

Maciej Stawicki
www.taichi.webpark.pl
[email protected]
697693013

Licencja: Creative Commons
0 Ocena