Prawdziwą praktyką rodziny Yang był Snake Style. Jako jedyna pozwala na zrozumienie zasad zawartych w podręcznikach trzeciej generacji rodziny Yang i tekstach klasycznych.

Data dodania: 2009-08-08

Wyświetleń: 2137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ważne jest uświadomienie, że praktyka ta była zupełnie inna od nauk przekazywanych szerokiej publiczności. Styl Yang powszechnie uprawiany na całym świecie jest „stylem zewnętrznym”. Styl ten zaprezentowany pod nazwą Stylu Tygrysa był przeznaczony wyłącznie do nauczania praktykantów, którzy nie należeli do rodziny Yang. Istnieje wiele świadectw historycznych, udowadniających, że Yang Luchan i jego synowie w sposób świadomy uczyli tylko części ich sztuki. Yang Cheng Fu (wnuk Yang Luchana) poszedł na tej drodze jeszcze dalej, decydując się na nauczanie Tai Chi Chuan szerokiej publiczności. Stworzył Styl Tygrysa. Był to rodzaj praktyki powolnej i przyjemnej, której ruchy bazowały na sztuce jego rodziny. Nie zawierały jednak składnika wewnętrznego. Bez tego esencjalnego składnika Tai Chi Chuan produkuje ograniczone efekty energetyczne. Nawet po wielu latach praktyki trudno jest uchwycić sens konceptów przekazanych przez starożytnych mistrzów Tai Chi Chuan.
Sztuka ta została stworzona przez Yang Luchana. Rodzina Yang ukrywała swój styl zazdrośnie przez okres 5 generacji. Rodzina Yang uczyła wyłącznie Stylu Tygrysa zwanego również „stylem do nauczania”, co oznaczało iż jest on przeznaczony do nauczania innych spoza rodziny. Styl Tygrysa reprezentuje wyłącznie powierzchowne aspekty prawdziwej praktyki rodziny Yang. Posiadał on ograniczony sens bojowy i ograniczone wytłumaczenia dotyczące pracy wewnętrznej, które były rdzeniem i silnikiem tej praktyki.

Odnosząc powyższe informacje do Snake Style należy powiedzieć, że jest to nadal ta sama, powszechnie znana forma 108 ruchów. Wyróżnia ją jednak sposób wykonywania każdego ruchu. Snake Style jest przede wszystkim zbiorem konceptów pracy wewnętrznej.

Praca ta jest skarbem rodziny Yang – prowadzi ona do całkowitego zrozumienia Tai Chi Chuan, do zrozumienia ciała opisanego jako niezwykłe przez starożytnych mistrzów i do rozwoju legendarnego efektu „Iron In Cotton”, który posiadał Yang Chen Fu. Ten zapomniany efekt praktyki Tai Chi Chuan może być rozwinięty również za naszych czasów dzięki praktyce i wiedzy Snake Style. Mimo tego, że Yang Luchan rozpoczął praktykę w rodzinie Chen, Snake Style bardzo różni się od wszystkich stylów Yang praktykowanych obecnie oraz od Stylu Chen.

Praktyka Snake Style jest odmienna od tradycyjnych nauk Tai Chi Chuan. Aby nauczyć się Snake Style konieczny jest nadzór nauczyciela, podającego konkretne i jasne wskazówki zapewniający stały rozwój.
Koncepty wewnętrzne są relatywnie łatwe, ale wymagają wielkiej precyzji. Bardzo łatwo jest powierzchownie je zrozumieć, lecz równie łatwo jest oddalić się od ich pełnej realizacji.
Niemożliwe jest nauczenie się Tai Chi Chuan rodziny Yang wyłącznie na bazie seminariów lub instrukcji w przedziałach kilkumiesięcznych . Regularna nauka to jedyna metoda, aby nauczyć się i zrealizować wewnętrzną praktykę rodziny Yang, aż do siły Iron In Cotton.
W przeciwieństwie od popularnych przekonań, wystarczą tylko 3 do 5 lat poważnej praktyki, aby zrozumieć Tai Chi Chuan i osiągnąć efekt Iron in Cotton.
Iron in Cotton nie jest legendą. Pomimo tego, że nikt po Yang Cheng Fu nie użył tego terminu, chodzi o coś co jest rzeczą realną. Jest to efekt fizjologiczny zadziwiający i nieznany, lecz nie ma on nic wspólnego z magią. Manifestuje się on jako konkretna i dostrzegalna akumulacja energii w przedramionach. Członkowie rodziny Yang rozwijali Iron in Cotton, poprzez ich pracę wewnętrzną, która była największym skarbem Tai Chi Chuan. Dzisiaj możliwe jest odkrycie tego efektu i uczynienie go funkcjonalnym dzięki regularnej i nadzorowanej pracy.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena