Biopaliwo - to paliwo powstałe z przetwórstwa produktów organizmów żywych np. roślinnych, zwierzęcych czy mikroorganizmów czyli tak zwanej biomasy. Jednym z rodzajem Biopaliwa jest oczywiście makuch rzepakowy.

Data dodania: 2009-10-23

Wyświetleń: 1916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

I tak, dzięki kombinacjom inżynierów genetycznych, powstał mutant - szczep, który potrafi produkować dwukrotnie więcej butanolu niż jego naturalny odpowiednik. Jak się okazuje jest to jedno z biopaliw zaliczających się do grona Biopaliwa.

Biopaliwo - to paliwo powstałe z przetwórstwa produktów organizmów żywych np. roślinnych, zwierzęcych czy mikroorganizmów czyli tak zwanej Biomasy. Jednym z rodzajem Biopaliwa jest oczywiście Makuch rzepakowy.

Jednak ostatnie lata badań nad nowymi zastosowaniami wytłoków pokazują, że stosowanie makucha jako komponentu paszowego może wkrótce stać się drugim, po jego energetycznym wykorzystaniu, wyborem dla przedsiębiorcy czy rolnika produkującego olej.

Coraz większe ilości rzepaku trafiają w Europie na przerób do tłoczni stosujących proces wytłaczania oleju na zimno. Jest to metoda prosta i tania. Główny produkt - olej rzepakowy - trafia na rynek spożywczy lub wykorzystywany jest później jako surowiec do produkcji paliwa biodiesel czy wręcz stosowany bezpośrednio w silnikach Diesla jako paliwo alternatywne do oleju napędowego.

Niekiedy za Biopaliwa przyjmowane są te paliwa, które przynajmniej w 80% (objętościowo) składają się z substancji otrzymanych z żywych organizmów, zebranych w ciągu 10 lat przed jego wyprodukowaniem. Podobnie jak węgiel i ropa naftowa, biomasa jest w pewnym stopniu magazynem energii pochodzącej ze słońca.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena