Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to już dzisiaj konieczność. Wysokie ceny energii skłaniają nas do rozglądania się za alternatywnymi rozwiązaniami. Czy ogrzewanie solarne ma szansę na sukces? O tym w poniższym artykule. 

Data dodania: 2011-10-25

Wyświetleń: 1247

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wysokie ceny energii – ten argument zmusza nas do szukania oszczędności. Ale nie każdemu z nas uśmiecha się kąpać w zimnej wodzie, czy czytać przy świeczkach. Świeczki są dobre, ale do kolacji z ukochaną, a nie do codziennej pracy czy relaksu. Dlatego zmuszeni jesteśmy do inwestowania w alternatywne źródła energii.

Pośród osób prywatnych najczęściej sięga się po dobrodziejstwa energii słonecznej. Jest to sprawdzone i stosunkowo tanie rozwiązanie, które przynosi zadowalające oszczędności. Przy gospodarstwach domowych wiatraki ani inne rozwiązania, najzwyczajniej nie mają racji bytu. Ogrzewanie solarne wydaje się być najlepsze z dwóch względów. Po pierwsze, montaż systemu i jego elementy są stosunkowo niedrogie. Koszt wszystkich elementów wraz z ich zamontowaniem, to wydatek rzędu 9-15 tysięcy złotych, w zależności od wielkości domu i liczby domowników. Kwota wydaje się spora. Jednak możemy co nieco odzyskać, gdyż mamy szanse na uzyskanie dotacji na ten cel.

Drugim argumentem, który stawia ogrzewanie solarne w pozytywnym świetle, to spore oszczędności, które generuje ten system. Korzystając z energii słonecznej możemy obniżyć wydatki na energię o 20, a w porywach nawet do 40%. To całkiem sporo, zważywszy na fakt, że w Polsce dni słoneczne nie rozpieszczają. Dzięki takiemu zmniejszemu opłat, możemy liczyć, że inwestycja zwróci się bardzo szybko. Ponadto, będziemy mieli czyste sumienie. Świadomość, że robimy coś dla naszej planety czasem przewyższa inne korzyści płynące z używania ogrzewania solarnego. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena