Globalne ocieplenie oraz postępujące zmiany klimatyczne stały się realnym zagrożeniem dla ziemi. Sposobem na ratunek klimatu oraz wprowadzeniem oszczędności do domowego budżetu jest inwestycja w odnawialne źródła energii, sygnowane skrótem OZE. Jedną z powszechnie dostępnych metod na naturalne pozyskiwanie energii elektrycznej oraz ciepła jest zainstalowanie nowoczesnych systemów fotowoltaicznych, rekuperacji oraz pompy ciepła. Na czym polega ich fenomen?

Data dodania: 2021-09-09

Wyświetleń: 589

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odnawialne źródła energii - jakie możliwości daje rynek?

Odnawialne źródła energii - co to jest?

Informacje o katastrofie klimatycznej docierają do nas każdego dnia z różnych przekaźników medialnych. Ocieplenie klimatu, topnienie lodowców oraz zanieczyszczenie wód gruntowych prowadzi do niszczenia atmosfery oraz od setek lat istniejących ekosystemów. Sposobem na walkę z ociepleniem klimatu jest zamiana dotychczas znanych sposobów produkcji energii elektrycznej i ciepła na bezinwazyjne systemy, wykorzystujące naturalnie występujące na planecie odnawialne źródła energii. Do OZE zalicza się:

  • wiatr,
  • promienie słoneczne,
  • wodę,
  • biomasę ziemską,
  • prądy morskie,
  • spadki rzek.

Ich wykorzystanie pozwala na bezpieczne produkowanie energii niezbędnej do życia, bez wpływu na zanieczyszczenie ziemi przez produkcję szkodliwych gazów, ulatniających się do atmosfery.

Fotowoltaika - produkcja prądu we własnym gospodarstwie domowym

Fotowoltaika jest systemem, który pozwala na przekształcanie promieni słonecznych w energię elektryczną, dzięki zainstalowaniu modułów fotowoltaicznych. To doskonały sposób wykorzystania odnawialnych źródeł energii, który pozwala na wytwarzanie prądu we własnym gospodarstwie domowym. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z licznych ogniw, które podczas kumulowania promieni słonecznych wybijają elektrony przez fotony. Dzięki powstaniu zjawiska różnic potencjałów dochodzi do powstania prądu stałego, który dzięki falownikowi zamieniany jest w prąd zmienny, zasilający gniazdka elektryczne w domu.

Główną zaletą fotowoltaiki jest uniezależnienie się od lokalnych dostawców prądu oraz wprowadzenie oszczędności w postaci obniżenia rachunków za prąd. Dodatkowo, wykorzystanie naturalnej energii słonecznej pozwala na zminimalizowanie ryzyka postępujących zmian klimatycznych.

Pompy ciepła - co warto o nich wiedzieć?

Jednym z nowocześniejszych systemów, oferowanych przez rynek, który wykorzystuje odnawialne źródła energii są pompy ciepła. Pompy ciepła są urządzeniami, które pozwalają na ekologiczne i bezpieczne dla środowiska pozyskiwanie ciepła, które jest w stanie ogrzewać gospodarstwa domowe oraz wodę do codziennego użytku. Główną zaletą tego systemu jest oszczędność pieniędzy na innych metodach ogrzewania domu oraz brak wpływu na ekosystem ziemski oraz atmosferę.

Warto wiedzieć, że pompy ciepła mogą być instalowane także w istniejących i użytkowanych budynkach, dzięki czemu to rozwiązanie jest dostępne dla każdego. Pompa ciepła swoje działanie opiera na pozyskiwaniu ciepła z gruntu, wody lub powietrza. Jej praca polega na wymuszaniu przepływu ciepła w kierunku przeciwnym, czyli z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej. Takie działanie pozwala na dostarczenie ciepła do wnętrza budynku, co pozwala na jego skuteczne ogrzewanie i podgrzewanie bieżącej wody.

Rekuperacja - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja jest nowoczesnym systemem wentylacyjnym, który do swojego działania angażuje odnawialne źródła energii. To rodzaj wentylacji mechanicznej, który wyróżnia się możliwością odzyskiwania ciepła z wcześniej ogrzanego powietrza. Stare systemy wentylacyjne działają na zasadzie grawitacji, przez co powietrze z domu czy mieszkania pobierane jest przez ciąg obecny w kominie. 

Rekuperacja pozwala na całkowitą kontrolę ruchu nawiewanego powietrza, dzięki instalacji rekuperatora. To mechanizm, który umożliwia filtrowanie z pobranego powietrza zanieczyszczeń oraz dwutlenku węgla, a dodatkowo odseparowywanie ciepła, które wykorzystuje na ponowne ogrzewanie domu. Innowacyjność systemu polega na zmniejszeniu konieczności ogrzewania budynku przy zachowaniu najwyższej jakości powietrza w jego wnętrzu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena