Wciąż rośnie nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Gospodarstwa domowe coraz bardziej obciążają swoje instalacje elektryczne montując kolejne odbiorniki prądu.

Data dodania: 2011-06-24

Wyświetleń: 2272

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy ale przykładowo nowy telewizor HD reklamowany jako energooszczędny na pewno potrzebowałby mniej energii niż nasz stary 20-calowy telewizor gdyby był tej samej wielkości. Jednak 40” w dobrej rozdzielczości to co najmniej 200W zużycia energii na każdą godzinę pracy. Starsze instalacje elektryczne mogą być nawet o połowę bardziej energochłonne. Jeśli wziąć pod uwagę telewizory plazmowe to powyższe wartości można spokojnie podwoić. Podobnie jest z innym sprzętem domowym, który nawet jeśli teoretycznie ma zmniejszony pobór energii na teoretyczną jednostkę użyteczności to ilość jego funkcji jest znacznie większa niż starego sprzętu a co za tym idzie, rośnie ich apetyt na energię. Pamiętać też należy, że pojawiają się również zupełnie nowe urządzenia podłączone do gniazdek. Wszystko to powoduje, że trzeba zwiększać moc przyłączeniową i stosować większe zabezpieczenia na złączu do czego niezbędne jest zatrudnienie firmy świadczącej odpowiednie usługi budowlane.

Zwiększenie mocy przyłączeniowej nie stanowi większego problemu. Przy jej okazji warto wymienić złącze i zastanowić się czy nie przenieść do niego licznika zużycia energii. Do przemyślenia jest także kwestia czy złącze napowietrzone nie lepiej będzie zamienić na kablowe albo zakończone na stojaku dachowym przewody nieizolowane wymienić na znów napowietrzne ale izolowane – w samonośnym kablu. Przyłącza kablowe mają zazwyczaj pozostawiony spory zapas dla zwiększania przesyłanej mocy więc nie powstaje konieczność wymiany okablowania. Decydować o tym będzie jednak zakład energetyczny.

Przy okazji całego przedsięwzięcia można także zastanowić się nad zmianą taryfy. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania domu jest przejście na taryfę dwustrefową. Szczególne znaczenie ma to dla właścicieli nieruchomości korzystających z bojlerów ciepłej wody, elektrycznie podgrzewanych podłóg i przede wszystkim akumulacyjnego podgrzewania pomieszczeń. W tego typu taryfie energia elektryczna jest znacznie tańsza w godzinach nocnych kiedy obciążenie sieci jest mniejsze. Pozwala to na synchronizowanie swoich potrzeb z okresami niższych cen i znaczne zmniejszenie rachunków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena