Święto Podatnika to moment, kiedy przestajemy płacić państwu podatki, a zaczynamy zarabiać na siebie. To symboliczny Dzień Wolności Podatkowej. Gdybyśmy wyliczyli proporcje obciążeń fiskalnych w skali roku, łatwo moglibyśmy obliczyć, ile dni w roku pracujemy na podatki, a ile pozostaje dla nas.

Data dodania: 2007-06-26

Wyświetleń: 4124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Święto Podatnika przypada w dniu, kiedy symbolicznie przestajemy płacić państwu podatki, a zaczynamy wreszcie zarabiać na siebie. Datę, w której w skali całego roku przestajemy pracować dla fiskusa, a zarobione pieniądze trafiają już tylko do naszej kieszeni określa się także jako:

Dzień Wolności Podatkowej

Tak naprawdę to określenie umowne, bowiem zaliczki na podatek dochodowy i wszelkie inne obciążenia fiskalne odprowadzamy przez cały rok. Gdybyśmy jednak wyliczyli proporcje obciążeń fiskalnych w skali roku, łatwo moglibyśmy obliczyć, ile dni w roku pracujemy na podatki, a ile pozostaje dla nas. Dodajmy, że jest to święto ruchome i w kolejnych latach różnie Dzień Wolności Podatkowej przypada.

Kiedy wolność odzyskują Polacy?

W Polsce Dzień Wolności Podatkowej przypada najczęściej pomiędzy połową czerwca, a początkiem lipca. Instytut im. Adama Smitha na konferencji prasowej ogłosił, że
Dzień Wolności Podatkowej w Polsce , w 2007 roku przypada na dzień 16 czerwca. W ostatnich latach, jak podaje Wikipedia, Święto Podatnika obchodziliśmy następująco:

Rok: data:

· 1994 - 1 lipca
· 1995 - 6 lipca
· 1996 - 4 lipca
· 1997 - 28 czerwca
· 1998 - 22 czerwca
· 1999 - 16 czerwca
· 2000 - 16 czerwca
· 2001 - 18 czerwca
· 2002 - 24 czerwca
· 2003 - 28 czerwca
· 2004 - 24 czerwca
· 2005 - 23 czerwca
· 2006 - 24 czerwca
· 2007 - 16 czerwca

W Polsce od lat niewiele się zmienia. Przeciętny Polak musi prawie pół roku pracować, aby zapłacić państwu podatki. Oznacza to, że przeciętnie oddajemy fiskusowi blisko połowę pieniędzy, które zarabiamy w ciągu roku.

Święto Podatnika wypada w tym roku w miarę wcześnie. Połowa czerwca to dobry wynik, nawet porównując inne gospodarki świata. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, obchodzony jest on nawet kilka dni wcześniej niż w ubiegłym roku (24.06).

Żałować należy tylko, że nie zawdzięczamy tego niższym podatkom, bo obciążenia podatkowe nie są niższe niż przed rokiem. Jedynie dynamika wzrostu gospodarczego jest wyższa i ten fakt wpływa pozytywnie na proporcje obciążeń fiskalnych.

Kiedy obchodzone jest Święto Podatników na świecie?

W tym roku Święto Podatników obchodzono już przed nami w USA (30.04) i w Wielkiej Brytanii (1.06). Wcześniej obchodzono je również np. na Słowacji (25.05) i w Czechach (11.06).

Za nami pozostają jednak Niemcy, gdzie Dzień Wolności Podatkowej obchodzony będzie w lipcu i kraje skandynawskie, np. w Szwecja, gdzie przewidywany jest dopiero w sierpniu.

Jak wyliczamy jest dzień, kiedy przypada Święto podatnika?

Święto Podatnika w Polsce wylicza Centrum im. Adama Smitha. Obliczany jest udział wydatków sektora publicznego w stosunku do PKB (produktu krajowego brutto). Pod uwagę bierze się założenia budżetowe opracowane przez Ministerstwo Finansów. W ustawie budżetowej na dany rok udział PKB stanowi określony procent, który porównywany jest proporcjonalnie w stosunku do części roku, która właśnie minęła.

Święto Podatników nie ma praktycznego zastosowania gospodarczego. Nie jest też żadnym oficjalnym świętem. Pokazuje jednak poziom fiskalizmu państwa i pozwala odnieść jego poziom do gospodarek narodowych innych krajów.

Prowokuje również dyskusje, takie jak na stronach Newslettera CashFlow&You, nad rozwojem kraju, stanem gospodarki narodowej, sposobem naliczania podatków i ich wpływem na środowiska biznesowe, działalnością firm, zatrudnianiem pracowników, budowaniem zamożności i wolności finansowej.

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena