Poradnik dla osób fizycznych, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Proste wyszczególnienie wszystkich obowiązków wobec Urzędu Gminy, Urzędu Skarbowego i ZUS przyszłego przedsiębiorcy.

Data dodania: 2009-10-06

Wyświetleń: 3908

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jesteś osobą, która planuje założyć działalność gospodarczą? Na pewno masz pomysł, plan, zapał oraz chęci niezbędne do założenia działalności gospodarczej. Ale nie wiesz, jak rozpocząć swoją przygodę z rejestracją firmy, jak poruszać się w przepisach podatkowych. Dzisiejszy artykuł poświęcimy osobom fizycznym chcącym prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą.

Swoją przygodę z prowadzeniem firmy rozpoczynasz od złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej na druku EDG-1 w Urzędzie Gminy (jeśli będziesz prowadzić działalność na terytorium innej gminy niż posiadany adres zameldowania – masz do wyboru rejestrację wg właściwości terytorialnej jednego z urzędów). Druki EDG-1 wraz z załącznikami są do pobrania w sieci. Do końca 2009r. we wniosku EDG-1 podajesz dwa różne systemy PKD (skrót Polskiej Klasyfikacji Działalności) – z 2004r. i 2007r. Już od początku 2010r. będziemy posługiwać się tylko jednym systemem PKD 2007.

W zasadzie już z chwilą złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej możesz rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

Wg zmienionych przepisów (od 31 kwietnia 2009r) wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest bezpłatny, tak jak każda zmiana we wpisie. Nie musisz się już osobiście starać o nadanie numeru REGON – wniosek o nadanie nr REGON prześle Urząd Gminy do stosownego Urzędu Statystycznego. Urząd Statystyczny wyda decyzję o nadaniu nr REGON, którą to decyzję otrzymasz pocztą.

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy dokonać także wyboru formy opodatkowania w podatku dochodowym PIT– w zależności od różnych czynników może to być karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zasady ogólne lub liniowy podatek 19%. Należy także wybrać sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Są to tzw. książka przychodów i rozchodów albo księgi handlowe (pełna księgowość). Aby wybór Państwa okazał się trafny, najlepiej poradzić się specjalisty. Księgowa w zależności od różnych czynników najlepiej wyliczy, który wariant prowadzenia księgowości będzie dla Państwa najbardziej korzystny.

Gdy wybór formy opodatkowania mają już Państwo za sobą, czas na decyzję w sprawie podatku VAT. Przy niektórych działalnościach będą Państwo całkowicie zwolnieni z podlegania pod podatek VAT. Gdyby jednak decydowali się Państwo na podleganie podatkowi VAT, należy złożyć przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej zgłoszenie ewidencyjne do VAT na formularzu VAT-R. Wypełnienie tego formularza także najlepiej powierzyć księgowej. W tym formularzu zamieszczamy dodatkowo informację o planowanych wewnątrzwspólnotowych operacjach. Następnie Urząd Skarbowy wyda decyzję o nadaniu nr NIP dla potrzeb podatku VAT. Dodam tylko, że niektórzy boją się panicznie podatku VAT. Podatek VAT nie jest wcale taki straszny, tak jak i podatki dochodowe –w większości przypadków wystarczy rzetelnie rozliczać się ze swojej działalności i „nie kombinować” przy podatkach.

Następną kwestią jest zgłoszenie właściciela firmy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sama firma jako płatnik składek została zgłoszona przez Urząd Gminy. Jednakże osobę właściciela należy zgłosić jeszcze dodatkowo na druku ZZA lub ZUA.

Przy zatrudnianiu pracowników na etat należy zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Gdy nr REGON jest już nadany, czas na założenie rachunku firmowego. Co prawda, żadna ustawa nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku posiadania oddzielnego firmowego rachunku bankowego, jednakże dla własnej wygody, oddzielenia spraw firmy od spraw osobistych – polecam założenie firmowego rachunku bankowego. W obecnej chwili na rynku bankowym istnieje ogromna konkurencja. Dla przykładu decydując się na rachunek internetowy – otrzymacie Państwo wiele bonusów np. bezpłatne prowadzenie rachunku, bezpłatne przelewy na rzecz ZUS i US oraz całodobowy dostęp do swojego konta.

Dużym udogodnieniem przy przebrnięciu przez te wszystkie etapy będzie pomoc księgowej, która na stałe zajmie się rozliczeniami podatkowymi Państwa firmy. Warto od samego początku zadbać o stałą pomoc księgowej, tak aby niczego nie przeoczyć i aby start Państwa firmy był jak najlepszy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena