Mało które dziecko lubuje się w czytaniu książek, zwłaszcza w dobie prężnie rozwijającego się Internetu. Komputery i wszystko z co jest z nimi związane bardziej intryguje dzieci, niż jakakolwiek książka.

Data dodania: 2009-08-26

Wyświetleń: 2000

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mało które dziecko lubuje się w czytaniu książek, zwłaszcza w dobie prężnie rozwijającego się Internetu.

Komputery i wszystko z co jest z nimi związane bardziej intryguje dzieci, niż jakakolwiek książka. Czytelnictwo w szkołach stoi na wyjątkowo niskim poziomie, a nauczyciele nie potrafią w odpowiedni sposób wpłynąć na swych wychowanków, aby ci chociaż przeczytali wymagany kanon lektur obowiązkowych.

Książki to dla dzieci zło konieczne, nawet podręczniki są przez nich traktowane w taki sam sposób. Kiedy już kończy się rok szkolny dzieci z przyjemnością oddają je do pierwszego lepszego skupu podręczników używanych. Zwykle jest to pobliski antykwariat, chociaż nie każdy taki sklep skupuje podręczniki szkolne, a wyłącznie na przykład stare książki.

Aby zająć dzieci czytaniem należy chyba im obiecać coś w zamian. W ostatnim jednak czasie jedna z autorek książek dla dzieci zdołała zainteresować swoimi książkami wyjątkowo szerokie rzesze młodych odbiorców. Mowa tu o J.K. Rowlling, która napisała wielotomową sagę o młodym czarodzieju - Harrym Potterze. Dzieci potrafiły czekać od wczesnych godzin porannych na otwarcie księgarni, gdzie swoją premierę miała kolejna książka o małym czarodzieju. Fenomen Harrego Pottera jest znany na całym niemalże świecie. Dzięki podjęciu tak interesującego tematu autorka zapanowała nad czytelnictwem wśród najmłodszych, ale równocześnie potrafiła zafascynować swymi książkami ludzi z różnych grup wiekowych. Jej książki stały się podstawą do stworzenia scenariuszy wielu filmów, które prezentowały przygody Harrego Pottera. Kolejne premiery filmowe były entuzjastycznie przyjmowane przez miłośników książek o młodym mistrzu magii.

Być może owe zainteresowanie książkami o Harrym Potterze przełoży się na stan czytelnictwa w szkołach, choć na ogromne zainteresowanie lekturami typu Krzyżacy czy Potop raczej nie należy za bardzo liczyć. Lektury są niestety uznawane przez uczniów za nieciekawe, dlatego tez o wiele bardziej wolą one przeczytać streszczenie książki niż ją samą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena