Największe aktywa - gdzie ich szukać? Jak się bogacić - biorąc czy dając? Jak działa i na czym polega zasada wzajemności? Jak osiągnąć sukces finansowy?

Data dodania: 2009-01-10

Wyświetleń: 3656

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby być naprawdę bogatym (w trzech podstawowych wymiarach: duchowym, intelektualnym i materialnym), trzeba posiadać zarówno umiejętność brania jak i dawania. Dlatego częstą przyczyną kłopotów finansowych lub biznesowych jest brak umiejętności dawania (czyli bycia nauczycielem) i brania (czyli bycia studentem). Wielu jest ludzi, którzy są biedni, bo nie są albo dobrymi studentami, albo dobrymi nauczycielami. Uczenie innych jest właśnie jedną z metod dawania. Wtedy — im więcej dasz, tym więcej otrzymasz (chyba, że zawód nauczyciela wykonujesz tylko ze względu na pensję).
„Dając” drugiemu człowiekowi pieniądze (dobroczynność), czas, wykształcenie, wiedzę, pomoc etc. inwestujesz w najważniejsze aktywa jakim jest właśnie Drugi człowiek. Bardzo często zwrot z takiej inwestycji bywa zaskakujący — wraca do ciebie to, co dałeś o wiele bardziej zwielokrotnione.


Jeśli kiedykolwiek czujesz, że nie starcza Ci czegoś lub jesteś w potrzebie, najpierw daj coś innym, a wróci to do Ciebie z nawiązką. To się sprawdza, gdy chodzi o pieniądze, uśmiech, miłość, przyjaźń — mimo, że często jest to ostatnia rzecz, którą ktoś chciałby zrobić. Jednak zasada wzajemności jest prawdziwa i dając to, co chcesz otrzymać — otrzymasz to. Jeżeli chcę pieniędzy, daję pieniądze i wracają one zwielokrotnione. Gdy chcę transakcji sprzedaży, pomagam komuś innemu coś sprzedać i mnie się też trafia sprzedaż. Gdy chcę kontaktów, pomagam komuś innemu nawiązać kontakty i jak w magii pojawiają się moje kontakty. Zgodnie z powiedzeniem: "Bóg nie musi otrzymywać, ale ludzie muszą dawać".
Czasami może się zdarzyć, że coś dałeś, ale nic nie powróciło lub to co otrzymałeś, nie jest tym, co chciałeś. Gdy jednak prześledzisz to dokładniej i poszukasz w swoim sercu, okazuje się, że często w tych przypadkach dawałeś tylko dlatego, aby otrzymać, a nie — aby dawać z czystej bezinteresowności.


Wielu ludzi prawie nigdy nie daje innym pieniędzy — zazwyczaj mówią, że dadzą, gdy będą mieli jakieś dodatkowe pieniądze. Oczywiście dodatkowe pieniądze przeważnie nigdy się nie znajdują. Dawanie pieniędzy jest sekretem większości bardzo bogatych rodzin. Na kościół, na działalność charytatywną i na fundację. Aby otrzymywać pieniądze, trzeba je dawać. Dlatego właśnie istnieją takie organizacje, jak Fundacja Rockefellera i Fundacja Forda. Organizacje te są tak pomyślane, aby używały swojego bogactwa w celu pomnażania go oraz oddawania innym. Skup się na najważniejszym prawie: "Daj, a będzie ci zwrócone"., a nie na zasadzie: "Bierz, a potem dawaj".
Jeżeli chcesz czegoś, najpierw musisz dać – warto w to uwierzyć. Gdy kiedykolwiek będziesz w dołku finansowym lub będziesz potrzebował pomocy — po prostu poszukaj w swoim sercu tego, co chcesz otrzymać i najpierw zdecyduj się to dać.


Uważaj jednak na to, co dajesz: jeśli podarujesz komuś uśmiech, jako sprzężenie zwrotne otrzymasz również uśmiech, jeśli jednak kogoś pierwszy uderzysz — również prawdopodobnie otrzymasz to, co dałeś (może nawet w wersji wzmocnionej).
To co dajesz od siebie do świata zewnętrznego — tym świat zewnętrzny Ci odpłaci. Jeśli będziesz narzekającym na wszystko gburem, który się nie uśmiecha — to automatycznie „otrzymasz” wielu takich gburów wokół siebie. Jeśli jednak będziesz człowiekiem pogodnym, zawsze uśmiechniętym — wokół Ciebie skupią się osoby pozytywnie nastawione i chętne do kontaktów z Tobą.
Tak więc rozejrzyj się, jakie osoby Cię otaczają, jakie mają do Ciebie nastawienie — wtedy dowiesz się (przynajmniej częściowo) jakim sam jesteś człowiekiem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena