Zapowiedzi niskich świadczeń emerytalnych powinny skłonić Cię do zastanowienia się: gdzie efektywnie pomnożyć swoje pieniądze. W chwili obecnej masz do dyspozycji szereg rozwiązań na rynku bankowym.

Data dodania: 2018-07-22

Wyświetleń: 611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Powinieneś w zależności od swoich oczekiwań (swoich potrzeb) odpowiednio dobrać te produkty, które będą dla Ciebie najlepsze i najskuteczniejsze. 
 

Oszczędzanie do "świnki skarbonki"


Pierwsze rozwiązanie, które możesz wybrać to oszczędzanie do tzw. "świnki skarbonki". Jest to z całą pewnością bardzo bezpieczne rozwiązanie, natomiast zyski są na poziomie zero.  Ponadto inflacja powoduje, że wartość Twoich pieniędzy będzie zdecydowanie mniejsza za określony czas.
 

Lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe


Kolejnym rozwiązaniem, z którego możesz skorzystać są lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Są to jedne z najprostszych rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Cechują się przede wszystkim relatywnie dobrym dostępem do swoich pieniędzy, ale niestety niskim oprocentowaniem (przy obecnych stopach procentowych, oprocentowanie waha się w granicach 2,5 do 4%).

Uwaga! Przy wyborze danego konta oszczędnościowego lub lokaty zwróć uwagę przede wszystkim na dodatkowe produkty, które czasami bank wymaga. Im dłuższy okres deponowania środków, im więcej produktów weźmiesz w banku, tym bank oferuje lepsze oprocentowanie. 

Decydując się na daną lokatę bankową lub konto oszczędnościowe powinieneś również zwrócić uwagę na to, czy bank wymaga od Ciebie założenia dodatkowych produktów. Bardzo często zdarza się tak, że banki w zamian za wyższe oprocentowanie obligują swoich klientów do korzystania z dodatkowych produktów.
 

Lokaty strukturyzowane


Kolejną grupą rozwiązań są tzw. lokaty strukturyzowane. Są to produkty średnioterminowe, które trwają od 2 do nawet 5 lat.  Ich cechą jest bardzo duże bezpieczeństwo, niektóre z tego typu rozwiązań nawet do 100% gwarancji ochrony kapitału.

Na pewno różnią się od lokat bankowych, ze względu na potencjalny zysk (nieporównywalnie wyższy). Najlepsze lokaty strukturyzowane osiągają zyski w granicach około 10% w skali roku.
 

Fundusze inwestycyjne oraz plany emerytalne


Kolejnym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne, a także wszelkiego rodzaju plany emerytalne. Nie posiadają one jednak żadnej gwarancji kapitału, natomiast potencjał u wzrostu jest na poziomie nawet kilkunastu procent w skali roku.

Uwaga! Średnio można przyjąć, że na funduszach inwestycyjnych możesz zarobić od 7 do nawet 9% w skali roku. Fundusze inwestycyjne to produkty długoterminowe, które powinny trwać nie krócej niż 6 lat. Rekomendowana długość takiego produktu to około 10-15 lat.

Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dostępnych na rynku będziesz w stanie wybrać odpowiedni produkt dla siebie. W zależności od horyzontu czasowego, czy Twojej skłonności do ryzyka.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena