Mięśnie dna miednicy zwane inaczej mięśniami Kegla odgrywają bardzo ważną rolę w naszym ciele. Ta grupa mięśni w obrębie miednicy mniejszej pełni kluczową funkcję w utrzymaniu pęcherza i kontroli oddawania moczu oraz kału. Podczas rozluźnienia, pozwalają na usuwanie moczu i kału z organizmu, po czym szybko się napinają, aby odzyskać kontrolę. 

Data dodania: 2024-05-01

Wyświetleń: 140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego ćwiczenia mięśni dna miednicy są ważne?

Mięśnie dna miednicy zwane inaczej mięśniami Kegla odgrywają bardzo ważną rolę w naszym ciele. Ta grupa mięśni w obrębie miednicy mniejszej pełni kluczową funkcję w utrzymaniu pęcherza i kontroli oddawania moczu oraz kału. Podczas rozluźnienia, pozwalają na usuwanie moczu i kału z organizmu, po czym szybko się napinają, aby odzyskać kontrolę. Przy śmiechu, kichaniu, kaszlu lub podnoszeniu ciężkiego przedmiotu, te mięśnie automatycznie się kurczą, aby zapobiec wyciekowi, nawet bez Twojej świadomości.

Dla kobiet, ćwiczenia Kegla są szczególnie istotne ze względu na potencjalne problemy z narządami miednicy mniejszej, takie jak nietrzymanie moczu czy wypadanie narządów, które mogą pojawić się np. po ciąży lub w okresie menopauzy.

  

Co wpływa na zbytnie napięcie lub osłabienie mięśni dna miednicy?

Jeżeli mięśnie dna miednicy są słabe lub zbyt napięte, to wpływ na to mogło mieć:

 • ciąża
 • poród
 • zbyt duży wysiłek przy wypróżnianiu
 • dźwiganie ciężkich przedmiotów
 • nadwaga lub otyłość
 • stany po operacji w obrębie dna miednicy
 • wiek
 • przewlekły kaszel
 • menopauza

Czy warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Korzyści wynikające z treningu mięśni Kegla

Regularne ćwiczenia mięśni Kegla mogą przynieść wiele korzyści, takich jak:

 • poprawa kontroli nad pęcherzem i zwieraczem odbytu - zapobieganie i pomoc w kontrolowaniu nietrzymania moczu lub stolca
 • zwiększenie wrażliwości podczas stosunku seksualnego - poprawa doznań podczas zbliżenia, w tym osiągnięcie orgazmu
 • niwelowanie bólu podczas stosunku czy badania ginekologicznego
 • regeneracja po ciąży i porodzie - wzmocnienie mięśni dna miednicy osłabionych w wyniku ciąży lub porodu.

Właściwie dobrany trening działa także profilaktycznie, czyli może pomóc także w zapobieganiu powyższym dolegliwościom i pojawieniu się ich w przyszłości.

Jakie ćwiczenia mięśni Kegla będą dla mnie najlepsze? 

To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która pragnie zadbać o swoje mięśnie dna miednicy. Najlepsze ćwiczenia mięśni Kegla to te, które są regularnie wykonywane i które są odpowiednio dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości danej osoby. Nie ma jednego konkretnego zestawu ćwiczeń, który byłby najlepszy dla wszystkich. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą np. fizjoterapeutką uroginekologiczną, która oceni stan mięśni, w tym siłę mięśni i zaleci odpowiednią terapię, jeżeli bezie taka potrzeba. 

Ćwiczenia dna miednicy

Mięśnie Kegla można wzmacniać samodzielnie w domowym zaciszu, ale najważniejsze jest być pod kontrolą specjalisty, najlepiej fizjoterapeuty uroginekologicznego. Poniżej sposoby najczęściej stosowane do wzmacniania mięśni dna miednicy: 

 • Ćwiczenia Kegla: polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy MDM. Osoba stosująca te ćwiczenia powinna wykonywać określoną liczbę powtórzeń codziennie, aby stopniowo wzmacniać mięśnie.
 • Urządzenie do treningu mięśni Kegla z biofeedback: metoda polegająca na monitorowaniu pracy mięśni dna miednicy za pomocą specjalnych urządzeń, co pozwala na lepszą kontrolę i świadomość własnego ciała.
 • Elektrostymulacja mięśni dna miednicy polega na pobudzaniu mięśni poprzez prąd elektryczny, co może pomóc w wzmocnieniu mięśni Kegla.
 • Trening wspomagający: oprócz ćwiczeń mięśni Kegla warto również opracować specjalny plan treningowy, który będzie wspierał całokształt funkcjonowania mięśni dna miednicy.

Jak dbać o mięśnie dna miednicy? 

Dbanie o zdrowie mięśni Kegla to nie tylko ćwiczenia. Warto zadbać także o inne aspekty naszego życia, które mają na nie wpływ. 

Dbanie o zdrowie mięśni Kegla to nie tylko ćwiczenia. Warto zadbać także o inne aspekty naszego życia, które mają na nie wpływ. Jednym z istotnych elementów jest regularny ruch i uprawianie sportu, które pomagają w utrzymaniu sprężystych mięśni. Ważna jest również dieta, bogata w składniki odżywcze wspierające budowę mięśni. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, aby zapewnić mięśniom odpowiednią elastyczność. Sen odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym. Wreszcie, należy zwrócić uwagę na stres, który negatywnie wpływa na nasze mięśnie i może prowadzić do ich nadmiernego napięcia. Istotne jest także zwrócić uwagę na swoją postawę - to jak chodzisz, stoisz czy siedzisz. Ma ona bardzo duży wpływ na MDM.

Trening mięśni dna miednicy - podsumowanie

Pamiętaj, że regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa kontroli pęcherza, w tym zlikwidowanie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu, zwiększenie przyjemności i zmniejszenie bólu podczas stosunku.

Pamiętaj, że zbyt intensywne treningi mogą również spowodować nadmierną napięcie mięśniowe i problemy związane z układem moczowym. Dlatego zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym przed rozpoczęciem treningu mięśni Kegla. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena