W dzisiejszych czasach często zwracamy szczególną uwagę na wygląd zewnętrzny. Niestety nie przykładamy takiej wagi do zdrowia naszego ciała. Interesujemy się tym tematem, dopiero gdy pojawiają się pewne sygnały, np. dolegliwości bólowe. Lekceważymy nawet podstawowe kwestie, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Wymienimy parę elementarnych wskazówek, które pomogą wam lepiej zadbać o siebie.
Woda
Czy często pijecie wodę? Nie chodzi tutaj o wliczanie kawy lub herbaty do codziennego nawodnienia. Warto pić czystą, bezcukrową wodę, ponieważ ma ona ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Sam fakt, że w około 70% ciało człowieka składa się z wody, jest dowodem tego, jak bardzo jest ważna. Norma to 30 ml wody na kg masy ciała, więc łatwo możecie sobie obliczyć swoje zapotrzebowanie. Jeśli jesteście osobami aktywnymi, wtedy należy pić około litr więcej.
Odżywianie
Temat odżywiania jest bardzo szeroki, więc opisaliśmy w punktach parę kluczowych kwestii:
1. Warto ustalić sobie regularne pory posiłków w odstępach 3-4 godzinnych. Łatwiej wtedy ustabilizować poziom cukru we krwi oraz przyzwyczaić organizm, aby nie podjadać.
2. Owoce lepiej spożywać w pierwszej połowie dnia, w dwóch porcjach, czyli tyle ile zmieści się w obu dłoniach. W przypadku warzyw, takich porcji powinno być od 8-10.
3. W obecnych czasach, mimo powszechnej dostępności produktów, dużo osób zmaga się z niedoborami białka. Wartość odżywcza wielu produktów jest mniejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego warto szukać innych rozwiązań. Jednym z nich mogą być koktajle odżywcze z dużą zawartością białka.
4. Warto spożywać produkty pełnoziarniste, czyli: kasze, ciemny ryż lub pieczywo żytnie. Ich spożywanie nie podnosi zbyt szybko poziomu cukru.
5. Często słyszymy pewne uogólnienia w stylu "Nie jedz cukru i soli". Kluczowe jest ich ograniczanie, a nie całkowita rezygnacja z nich. Węglowodanów potrzebujemy, żeby mieć energię, a sól bierze udział w procesach układu nerwowego. Oczywiście zwykły cukier należy zastąpić miodem lub owocami.
6. Tłuszcze także są potrzebne, ale wszystko zależy od tego, jaki to rodzaj tłuszczy. Wielu ludzi lubi smażyć na patelni, nie jest to zdrowe, ale jeśli już musicie coś usmażyć, warto dopasowywać tłuszcze do rodzaju obróbki termicznej.
Do sałatek: oliwa z oliwek, olej z pestek dyni.
Do smażenia: masło klarowane, olej rzepakowy.
Do pieczenia: olej arachidowy, olej słonecznikowy.
7. Warto dodawać przyprawy do dań, mają one działanie wspomagające nie tylko pracę jelit, ale także mózgu.
Aktywność
Odżywianie jest bardzo ważne, ale należy też zadbać o aktywność. Minimum 30 minut ćwiczeń w ciągu dnia, będzie korzystne dla lepszego funkcjonowania organizmu. Wraz z wiekiem mięśnie zanikają, a więc w naszym interesie jest zadbanie o silne mięśnie i kości. Tutaj możemy nieco wrócić do tematu białka. Pomaga ono w budowie mięśni, dlatego w połączeniu z ruchem i ćwiczeniami, budujemy masę mięśniową. Kiedy jest ona większa, polepsza się wtedy metabolizm. Mamy więc częściowe wytłumaczenie, dlaczego osoby w średnim wieku oraz starsze, mają problem z utrzymaniem wagi. Mniejsza aktywność w połączeniu z nieodpowiednim odżywianiem prowadzi do pogorszenia metabolizmu, który też naturalnie z wiekiem zwalnia swoją pracę. Prowadzi to do powstawania nadwagi lub otyłości.
Jeśli nie lubicie wysiłku fizycznego, warto spacerować. Zwykły spacer działa korzystnie na układ krążenia, w tym na pracę serca. Wiele osób ma błędne przekonanie, że aktywność jest równoznaczna z bardzo wymagającym wysiłkiem fizycznym. Nawet drobna, ale regularna aktywność będzie dla was korzystna, a wasze ciało na pewno odpłaci się lepszym samopoczuciem.