Odwodnienie – co takiego?
Najogólniej mówiąc, jest to stan, w którym dochodzi do dramatycznego spadku poziomu wody oraz elektrolitów w organizmie. W efekcie czego dochodzi do zaburzeń ze strony serca i układu nerwowego. Warto przy tym nadmienić, że stan ten może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale i życia.
Z medycznego punktu widzenia rozróżnia się trzy typy odwodnienia:
- hipertoniczne – cechuje je większa utrata wody niż elektrolitów;
- izotoniczne – w tym przypadku dochodzi do utraty większej ilości elektrolitów niż wody;
- hipotoniczne – występuje wówczas, gdy organizm utracił taki sam poziom wody, co elektrolitów.
Objawy odwodnienia
W jaki sposób rozpoznać odwodnienie? Przede wszystkim mogą pojawić się u nas:
-
przemożne uczucie pragnienia;
-
silne bóle i zawroty głowy;
-
osłabienie;
-
senność;
-
uczucie zmęczenia;
-
zapadnięcie gałek ocznych;
-
problemy z pamięcią;
-
zaburzenia koncentracji;
-
bóle i skurcze mięśni;
-
suchość skóry.
O stanie odwodnienia mogą nas też informować niektóre zmiany typowo fizykalne. Należą do nich m.in.:
-
zmiana koloru moczu na ciemny;
-
bladość cery;
-
przesuszone i spierzchnięte usta.
Jakie są przyczyny odwodnienia?
Wbrew pozorom nie dochodzi do niego jedynie w czasie zbyt wysokich temperatur. Najczęściej dochodzi do niego, ponieważ nie dbamy o odpowiednie nawodnienie. Co to oznacza w praktyce? Dzienna norma wody, jaką powinien spożywać każdy z nas to 2 litry. Mowa tu o samej czystej wodzie. Nawyk regularnego picia możemy wyrobić, sięgając po jedną z licznych aplikacji na telefon, jak np. BeWet. Aplikacja pozwala wyliczyć ile wody / soków czy innych płynów spożyliśmy. Możemy też ustawić sobie przypomnienie o tym, by się napić.
Ponadto do odwodnienia może dojść na skutek zatrucia pokarmowego przy silnych biegunkach czy wymiotach. Inne przyczyny odwodnienia to także:
- cukrzyca;
- zaburzenia w funkcjonowaniu nerek;
- infekcja z gorączką i ogólnym osłabieniem;
- niektóre zaburzenia odżywiania;
- niedociśnienie.
Odwodnienie grozi także sportowcom oraz osobom, które pracują fizycznie w trudnych warunkach. Na odwodnienie narażone są też w szczególności: małe dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne oraz osoby przyjmujące leki moczopędne.
Jak sobie pomóc?
Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej sięgnąć po wodę. Pamiętajmy jednak, by wypijać ją małymi łykami po 1 szklance do chwili, aż poczujemy się lepiej. Wypicie jednorazowo dużej ilości wody ugasi pragnienie, ale nie nawodni organizmu. Inne jeszcze lepsze wyjście to sięgnięcie po elektrolity. Są one łatwodostępne w aptekach w postaci tabletek lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Możemy także sięgnąć po wodę alkaliczną. Działa ona nie tylko nawadniająco. Pomaga też w usuwaniu toksyn z organizmu. Wykazuje działanie bakteriobójcze.
*** Zignorowane objawy odwodnienia mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Nie chodzi tu jedynie o gorsze samopoczucie czy słabszą kondycję. Odwodnienie może też wywołać udar. Ponadto zaburzyć pracę nerek i serca. W efekcie odwodnienia może również dojść do wstrząsu hipowolemicznego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający naszemu życiu. Tych wszystkich konsekwencji możemy uniknąć, pamiętając o regularnym nawadnianiu. W bardzo upalne dni powinniśmy natomiast – w miarę możliwości – przebywać w jak najbardziej zacienionych i chłodnych miejscach.