Jak pisze Autor, "słowa widniejące na murze świątyni w Delfach »Poznaj samego siebie« (γνῶθι σεαυτόν) dotyczą nie tylko jednostki, ale także narodu, a obowiązkiem członków wspólnoty narodowej (a więc z definicji również wspólnoty politycznej), jest poznanie i zrozumienie jej historii, wartości, jakie ją konstytuują oraz jej specyfiki. 

Data dodania: 2022-02-15

Wyświetleń: 396

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

RECENZJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polskość - wada czy zaleta?

Rzadko słyszymy pochwały w kierunku naszej nacji. Sami siebie określamy jako nieudaczników, wiecznych harcerzyków wymachujących szabelką, a będąc za granicą wstydzimy się mówić po polsku.  

Poznaj samego siebie – to słowa na murze świątyni Apollina w Delfach – są aktualne także dziś. Odnoszą się nie tylko do nas jako jednostek, ale także do nas jako narodu, czyli wspólnoty politycznej.

Roman Dmowski vs. Józef Piłsudski. Co Józef Ignacy Kraszewski mówi o polskim charakterze politycznym? Czy Jan Paweł II był kolejnym polskim mesjanistą? To Polak jest wynalazcą czołgu. Czy warto sięgnąć do idei Arystotelesa w kontekście Polski?

Po pierwsze zatem, musimy zrozumieć, że jesteśmy na swój sposób wyjątkowi stanowiąc naród o takiej, a nie innej historii; po drugie, mieć świadomość, jak wiele jest dzieł, ludzi i myśli zapomnianych, które czekają na należne dowartościowanie; i po trzecie — gruntownie zanalizować i przemyśleć dylematy i wyzwania, jakie wpływają na naszą duchową kondycję".

Ta myśl wiąże się szczególnie z zagadnieniem wiedzy i świadomości, bez których właściwie trudno mówić o ludzkiej wolności. Jak z kolei pisze - co zresztą Szymański przypomina - Barbara Toporska, prywatnie żona Józefa Mackiewicza: "Zdrowa opinia publiczna to nie jest opinia patriotyczna, ale opinia dobrze zorientowana. Opinia uformowana na danych, a nie sloganach, tarabanach, kostiumach narodowych, okolicznościowych deklamacjach i zbiorowych obrzędach narodowych". Warto zatem zarówno domagać się dostępu do rzetelnej informacji, walczyć z manipulacją i oszustwem w sferze publicznej, ale też samemu dbać o jakość zdań, na których oparty jest nasz światopogląd i nasza wizja świata. Bez tego, jako naród będziemy tylko niewolnikami, masą roboczą i mięsem armatnim innych nacji i społeczności politycznych.

Niewątpliwie jednak to jednostki kształtują byt narodu. Jednostki wybitne i nieprzeciętne, ale to od nas zależy, które jednostki będą nam przewodzić...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena