Galopujący rozwój zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, depresja i myśli samobójcze - to efekt rozwoju wszystkim znanego konsumpcjonizmu i postmodernizmu. Ale należy pamiętać, że rozwój tej sfery odbył się kosztem stopniowego zaniku innej sfery - w tym przypadku życia duchowego i wewnętrznego.

Data dodania: 2021-09-09

Wyświetleń: 679

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

RECENZJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cesarz-filozof vs. postmodernizm

Niewielka objętościowo, ale pełna treści książka Anety Szlamy przypomina o tej sferze i sprawia, że znów zaczynamy wierzyć, że nasze życie jest w naszych rękach, że sami możemy je kształtować, bez pomocy telewizji i fejsbuka.

Okazało się, że dzisiaj, zwłaszcza w dobie trwającej pandemii, przekaz filozofów sprzed 2000 lat jest jak najbardziej aktualny. To oni, czyli cesarz Marek Aureliusz i wyzwoleniec Epiktet z Hierapolis są autorami porad i myśli stosowanych np. w psychoterapiach, aby nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości, aby zatrzyma się na chwilę, zastanowić nad sobą, zwolnić i nabrać oddechu.

Dzisiaj jest to ubrane tylko w inną formę, bardziej nowoczesną (np. o zastosowaniu superwizji w psychologii napisano już całe tomy), a chodzi wciąż o to samo - wgląd we własne wnętrze, umiejętność zapanowania nad własnymi słabościami i namiętnościami.

Terapii filozoficznej mogą się poddać także osoby poszukujące odpowiedzi na tzw. pytania egzystencjalne: jak żyć, jak radzić sobie z trudnościami i przezwyciężać swoje lęki? Pomoc znajdą też osoby niemające odwagi powierzyć swojego problemu drugiemu człowiekowi, często cierpiące w samotności, odcinające się od świata, zamykające się w czterech ścianach, jak i osoby mające problemy z odkryciem własnej tożsamości. Myśli znanych filozofów mogą pomóc tym osobom, które poszukują własnej drogi życiowej i siebie samego. Szczególnie cenna wydaje się starożytna filozofia praktyczna, głównie stoicyzm i epikureizm, w których znajdujemy sapiencjalną refleksję dotyczącą ludzkiego życia i jego problemów.
Jak pisze autorka: " Zapoznając się z tłumaczeniami tekstów Epikteta i Marka Aureliusza, starałam się odczytać ich koncepcję świata i człowieka, ująć tezy obu myślicieli, zrozumieć sens ich filozofii. Dzięki temu, uświadomiłam sobie, jak wielki tkwi w ich koncepcjach potencjał terapeutyczny, jak bardzo może być on użyteczny współcześnie. Rzecz jasna nie wyczerpałam tematu, zaledwie go dotknęłam. Myślę jednak i mam nadzieję, że ta skromna praca obudzi w czytelniku zainteresowanie stoicyzmem i jego zastosowaniem w terapii."

Licencja: Creative Commons
0 Ocena