Po zakończeniu edukacji w szkole, wielu ludzi nawet nie słyszało o takich pojęciach, nurtach filozoficznych, które były używane w szkole podczas nauki naszego ojczystego języka. Niektórzy to nawet umieli, ale nie są wstanie powiedzieć, co one oznaczają. Sprawdź, co pamiętasz jeszcze z czasów szkolnych. 

Data dodania: 2013-01-23

Wyświetleń: 1747

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsze pojęcia, które przedstawię, to stoicyzm i epikureizm — często są zapominane i  mylone ze sobą.

Doktryny Stoicyzmu - według stoików człowiek winien dążyć do etycznej doskonałości. Stoikowi potrzebne jest minimum materialne, aby żyć godnie.  
Stoicy wierzyli w fatum. Wobec losu stoik uzbraja się w apatię (apathe - beznamiętność, spokój wewnętrzny). Stoik nie może popadać w rozpacz czy też euforię, ma wyrzec się skrajnych stanów emocjonalnych. Ważnym hasłem stoicyzmu było "Aurea mediocritas", czyli "Złoty środek" - inaczej umiar we wszelkich dobrach.  
Słynnymi filozofami tej szkoły byli: Zenon z Kition (IV w.p.n.e. - III w.p.n.e.), Sanoka Młodszy (I w.p.n.e.), Marek Aureliusz (II w. p.n.e.).

Epikureizm - wyznawcy tego nurtu uważali natomiast, że człowiek, który chce osiągnąć szczęście, musi w życiu zadbać o brak cierpień i trosk (należy np. wyzbyć się cierpienia spowodowanego strachem przed śmiercią). Epikurejczycy uważali, że w życiu najcenniejsza jest przyjaźń, którą podtrzymują wspólne przyjemności, np. biesiady. Uważali, iż otucha płynie z faktu zmienności losu. Głosili, że najlepiej żyć w ukryciu (nie angażować się w życie publiczne).
 Na początek epikureizmu wyznacza się drugie przyjście Epikura do Aten i założenia w ok. 306 p.n.e. szkoły filozoficznej - tzw. "Ogród".

Z tą filozofią silnie lączy się pojęcie Carpe diem. Ta filozofia mówi tyle, co i dosłownie oznacza - "korzystaj z chwili", nie tylko czerp przyjemności, ale też dobrze spożytkuj czas. Słynni filozofowie tej szkoły to Epikur z Samos (IV - III w. p.n.e.) oraz Lukrecjusz (I w. p.n.e.) Zwrot ten wykorzystywany był m.in. przez Horacego w "Pieśniach". Mocno związane jest to z epikureizmem, w którym chwila obecna, teraźniejszość, jest ważniejsza od przyszłości, tego, co będzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena