Niestety, ale wiele osób decydujących się na keto wybiera jej podstawowy wariant bez świadomości, że został on zaprojektowany z myślą o leczeniu padaczki
W efekcie, dla osoby która chce jedynie schudnąć stosowanie takie odmiany keto może doprowadzić do wileu niedoborów i przynieść więcej szkód niż korzyści. Dlatego tak ważna jest regularna diagnostyka stanu zdrowia.
Jeśli nie wiesz jak zacząć z dietą keto lub szukasz gotowych przepisów to zajrzyj na poniższą stronę:
Dieta ketogeniczna przepisy
O czym pamiętać przed badaniami?
Badania najlepiej wykonać z samego rana i koniecznie na czczo. Ostatni posiłek powinien być zjedzony co najmniej 12 godzin przed badaniami.Dzień wcześniej należy odżywiać się normalnie, tak aby nie zaburzyć wyniki badania.
Przed badaniami możemy wypić jedynie szklankę wody. Poranny trening może wpłynąć na wynik niektórych badań, więc lepiej z niego z zrezygnować.
1. Lipidogram
Lipidogram to badanie, które pozwala na zweryfikowanie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji lipoprotein wysokiej gęstości (HDL) i niskiej gęstości (LDL) oraz triglicerydów.
2. Morfologia ogólna
Morfologia polega na analizie składu krwi z uwzględnieniem liczby i jakości poszczególnych elementów morfotycznych — krwinek czerwonych, białych i płytkowych.
3. Próby wątrobowe alat, aspat
Badanie prób wątrobowych to polega na oznaczeniu enzymów, dzięki czemu możemy uzyskać odpowiedź na pytanie w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób.
4. GGTP
Zwiększone stężenie enzymu GGTP może być objawem np. kamicy pęcherzyka żółciowego.
5. Bilirubina
Badanie bilirubiny to kolejny sposób na ocenę stanu działania wątroby — wzrost tego stężenia może być przyczyną żółtaczki.
6. Mocz ogólnie
Nieprawidłowo prowadzona dieta ketogeniczna często prowadzi do problemów z nerkami. Badanie ogólne moczu może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek oraz dróg moczowych. Dodatkowo, badanie moczu pozwala na sprawdzenie obecności ketonów.
7. TSH, FT3, FT4
Są to hormony tarczycy. Ich nieprawidłowy poziom może świadczyć o zapaleniu lub niedoczynności albo nadczynności tarczycy.