Zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej może pomóc w osiągnięciu celów związanych z odchudzaniem. Jednak zmiana diety to nie tylko redukcja kalorii. Obejmuje również modyfikację rodzajów spożywanych pokarmów, co może powodować pewne skutki uboczne, np. keto oddech.

Data dodania: 2020-12-27

Wyświetleń: 727

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Keto oddech

Dieta ketogeniczna (lub dieta ketogenna) to dieta wysokotłuszczowa, o umiarkowanej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów, zaprojektowana, aby pomóc Ci osiągnąć stan ketozy.

Ketoza jest to naturalny stan metaboliczny, który ma miejsce gdy organizm w wyniku niskiej podaży węglowodanów zaczyna produkować w wątrobie ciała ketonowe i wykorzystywać je jako paliwo.

Chociaż stan ketozy ma wiele zalet, to niesie ze sobą pewne skutki uboczne. Jednym z nich jest tzw. keto oddech.

Keto oddech - symptomy

Oddech keto pojawia się najczęściej w trakcie keto adaptacji. Ma on nieprzyjemny zapach zbliżony do zapachu zmywacza do paznokci, chociaż niektórzy twierdzą że jest to raczej intensywny, cytrusowy aromat.

Co powoduje keto oddech?

Aby zrozumieć przyczynę oddechu ketonowego, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa metabolizm. Twoje ciało czerpie energię z różnych makroskłądników, w tym z węglowodanów, tłuszczu i białka. Zazwyczaj organizm najpierw rozkłada węglowodany na energię, a następnie białko i tłuszcz.

Ponieważ dieta ketogeniczna i inne diety niskowęglowodanowe celowo ograniczają spożycie węglowodanów, po wyczerpaniu zapasów glukozy organizm jest zmuszony wykorzystywać zapasy tłuszczu jako energię. Mówimy tu o stanie ketozy.

Kwasy tłuszczowe są następnie przekształcane w ketony, które są naturalnymi substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez organizm podczas spalania tłuszczu jako energii. Należą do nich beta hydroksymaślan (BHB), acetooctan i aceton.

Z punktu widzenia ketozy najistotniejszy jest BHB, z kolei aceton nie jest w ogóle wykorzystywany. Przez to traktowany jest jako produkt uboczny i w całości wydalany przez organizm.

Większość acetonu jest wydalana wraz z moczem, jednak część z oddechem. Stąd nieprzyjemny zapach zwany keto oddechem.

Organizm wraz z tym jak przyzwyczai się do stanu ketozy zaczyna produkować mniej ketonów, gdyż staje się bardziej wydajny. Wraz z tym zmniejsza się podaż acetonu. Dlatego właśnie keto oddech jest najsilniejszy zwłaszcza na początku, tj. w okresie keto adaptacji, gdy organizm uczy się korzystać z nowego źródła paliwa.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena