Czy masz problem z utratą wagi? A może chciałbyś przyśpieszyć proces odchudzania? Z artykułu dowiesz się jakie są najlepsze metody na zrzucenie zbędnych kilogramów bez potrzeby masy wyrzeczeń i zbędnego głodzenia się.

Data dodania: 2021-01-04

Wyświetleń: 498

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak szybko schudnąć w 3 prostych krokach

Nasze konwencjonalne podejście dotyczące utraty wagi - mniej jedz, więcej się ruszaj - wymaga dużej siły woli. Licząc kalorie, ćwiczysz godzinami każdego dnia i próbujesz ignorować swój głód?

W praktyce jest to niepotrzebne cierpienie i prawdopodobnie strata czasu i cennej energii.

Kalorie to nie jedyne rzeczy, które liczą się w utracie wagi. Twoja waga jest również regulowana hormonalnie. Jeśli zmniejszysz głód i poziom hormonu magazynującego tłuszcz, insuliny, prawdopodobnie łatwiej będzie Ci zrzucić zbędne kilogramy.

Jak szybko schudnąć?

Jeśli chcesz szybko schudnąć i do tego nie skazywać się na głodówki, to musisz pamietać o trzech kluczowych zasadach:

  1. Wybierz właściwą dietę.
  2. Dokonuj regularnych pomiarów.
  3. Bądź konsekwentny.

Dieta

Jeśli chcesz szybko schudnąć, to powinieneś zacząć od unikania cukru i skrobi (takich jak chleb, makaron i ziemniaki). Idea w cale nie jest nowa. Od 150 lat lub więcej istniała ogromna liczba diet odchudzających opartych na spożywaniu mniejszej ilości węglowodanów. Nowością jest to, że dziesiątki współczesnych badań naukowych dowiodły, że niski poziom węglowodanów może być najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie.

Oczywiście nadal można schudnąć na dowolnej diecie - po prostu jedz mniej kalorii niż spalasz, prawda? Problem z tą uproszczoną radą polega na tym, że ignoruje ona głód.

Większość ludzi nie lubi „jeść mniej”, ponieważ może to skutkować ciągłym poczuciem głodu. Wcześniej czy później wiele osób poddaje się i wraca do kompulsywnego jedzenia. Stąd powszechność efektu jo-jo.

Kluczem do rozwiązania tego problemu jest regulowanie hormonu głodu - greliny. Jak to zrobić?

Jak pokazują badania skuteczną metodą regulacji greliny jest zwiększenie poziomu tłuszczu w diecie w zamian za węglowodany. Tłuszcz jest znacznie bardziej sycący od węglowodanów, dzięki czemu posiłki wysoko tłuszczowe pozwalają na dłuższe poczucie sytości.

Przykładem diety opartej na dużej podaży tłuszczu jest dieta ketogeniczna. Keto przepisy dostarczają średnio 75% kalorii z tłuszczu, 15% z białka i tylko 5% z węglowodanów.

Regularne pomiary

Regularne pomiary pomogą na bieżąco zweryfikować czy zmierzasz we właściwym kierunku. Dodatkowo to świetny motywator, gdy widzisz że jesteś w coraz lepszej formie.

Jednak wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o wchodzenie na wagę. Same kilogramy w praktyce niewiele mówią.

Jeśli poza właściwą dietą także regularnie trenujesz, to tłuszcz zacznie ustępować masie mięśniowej. Mięśnie z kolei są cięższe niż tłuszcz. Dlatego może się zdarzyć, że optycznie będziesz wyglądać lepiej, ale na wadze nie będzie tego widać.

Dlatego najlepszym sposobem monitorowania postępów jest wykonywanie pomiaru składu ciała, który pokaże jak zmienia się udział tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej.

Konsekwencja

Jeśli chcesz szybko schudnąć, a do tego cieszyć się sylwetką i formą na długie lata musisz być konsekwentny. Po pierwsze chudnięcie w zdrowy sposób nie ma nic wspólnego z tym, co możesz spotkać na banerach reklamowych.

W praktyce, w ciągu pierwszego tygodnia na ścisłej diecie niskowęglowodanowej schudniesz ok. 1-3 kg. Następnie średnio około 0,5 kg tygodniowo. Jednak utrata masy ciała nie występuje u wszystkich w takim samym tempie.

Długotrwała utrata wagi i utrzymywanie jej na stabilnym poziome jest możliwa jeśli nie zmienisz na stałe swoich nawyków. Jeśli schudniesz, a następnie wrócisz do życia dokładnie tak, jak wtedy, gdy przybrałeś na wadze, nie zdziw się, gdy nadwaga powróci.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena