Wielość różnorodnych diet, sposobów odżywania, dostępności produktów spożywczych, a także indywidualne zapotrzebowanie i tryb życia sprawia, że możemy czuć się zagubieni i trudno nam zdecydować, co będzie najlepsze dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Są dwie diety, które warto poznać, ponieważ mają zbawienny wpływ na nasz organizm, dostarczając mu tego, co niezbędne, a także ułatwiając oczyszczanie i regenerację - dieta paleo oraz ketogeniczna.

Data dodania: 2022-06-21

Wyświetleń: 413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dieta paleo czy ketogeniczna - która jest lepsza dla naszego organizmu?

Dieta paleo a dieta ketogeniczna

Na czym dokładnie polegają oraz z czego wynika ich zdrowotne działanie na organizm? Dieta paleo inaczej nazywana jest również dietą paleolityczną, co już może więcej nam o niej mówić. Więcej na temat diety Paleo znajdziesz tutaj: https://slimlife.pl/dieta-paleo-co-jesc-a-jakich-potraw-unikac/ Opiera się na produktach, które jedli nasi praprzodkowie wiodąc zbieracko-łowiecki tryb życia. Ludzie ci żyjący w epoce kamienia rzadko zapadali na choroby, które dotykają nas dzisiaj (cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory). Żywili się tym, co udało im się zebrać, złowić czy upolować. W ich diecie nie było takich produktów jak rafinowany cukier, zboża, nabiał czy produkty przetworzone.

Właśnie dieta naszych praprzodków stała się podstawą opracowania diety paleo, która opiera się na eliminacji z diety produktów przetworzonych, cukru rafinowanego, zbóż, ziemniaków i nabiału, a podstawą jest mięso, ryby, owoce morza, nasiona, orzechy i tłuszcze nierafinowane. Ponadto głównym źródłem węglowodanów w paleo są warzywa i owoce. Można jeść także grzyby i jajka. Posiłki w tej diecie są objętościowo większe, ale jedzone rzadziej. Główna zaletą, a zarazem zdrowotnym działaniem paleo jest fakt, że eliminuje się z diety produkty, które w dużej mierze przyczyniają się do powstawania chorób cywilizacyjnych. Te produkty to rafinowany cukier i tłuszcz, produkty przetworzone, a także sól. Produkty, które są dozwolone przyczyniają się do regulowania gospodarki insulinowej i lipidowej, mają niski indeks glikemiczny, są lekkostrawne, dostarczają niezbędnych witamin i mikroelementów i przeciwdziałają powstawaniu wielu chorobom.


A na czym dokładnie polega dieta ketogeniczna?

Dieta ta dość znacząco zmienia nasz sposób patrzenia na produkty spożywcze oraz na nasz organizm. Przechodząc na keto mocno wpływamy na procesy metaboliczne zachodzące w naszym ciele. Dieta ketogeniczna polega na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, więcej na ten temat znajdziesz na stronie Slimlife.pl. Wtedy to wątroba zaczyna produkować ketony, które można nazwać alternatywnym paliwem. Jest to możliwe, gdy ograniczy się bardzo mocno węglowodany, a białka dostarczy w umiarkowanej ilości. Organizm mając zmniejszone ilości tych związków zaczyna się przestawiać na pobieranie energii ze spalania tłuszczu. Jest to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ organizm dociera aż do odłożonych zapasów tłuszczu, a dodatkowo zahamowane zostaje uczucie głodu. Bardzo interesujący w tej diecie jest fakt, że podstawą jest dostarczanie właśnie tłuszczów. Bo to nadmierne spożywanie węglowodanów przyczynia się do chorób i otyłości.

W diecie ketogenicznej tłuszcze stanowią ok. 80-90%, reszta to białko i węglowodany. Oprócz utraty wagi zaletami tej diety jest także cofniecie cukrzycy typu 2, zwiększona wytrzymałość fizyczna, lepsze zdolności umysłowe, większe skupienie i koncentracja. Zatem co można jeść na diecie ketogenicznej, a co trzeba wyeliminować? Podstawą są produkty z dużą zawartością tłuszczu, jak ryby, tłuste mięsa, śmietana, masło i orzechy. Oleje zaleca się wyłącznie nierafinowane, tłoczone na zimno i dobrej jakości, jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado czy olej sezamowy. Eliminuje się całkowicie węglowodany, czyli kasze, ryż, makarony, pieczywo, ciasta, bataty, fasola, ziemniaki czy inne produkty zawierające skrobię. Mocno ogranicza się natomiast spożywanie warzyw i owoców. Jeśli chodzi o warzywa dozwolone są: brokuły, papryka, pomidory, ogórki, szpinak. Owoce, które można jeść to borówki, truskawki, jeżyny, czy maliny.

Na diecie ketogenicznej warto do jadłospisu dołączyć kiszonki. Są one nie tylko cennym źródłem witamin, ale także naturalnym probiotykiem. Kiszone warzywa, czy soki zawierają kwas mlekowy, który oczyszcza organizm i chroni przed chorobami. To nasz wielki sprzymierzeniec w ochronie naszego zdrowia. Po kiszonki warto sięgać sięgać codziennie, a wtedy zapewnimy sobie wszystko czego potrzebuje nasz organizm, aby funkcjonował bez zarzutów.

Zarówno dieta paleo, jak i ketogeniczna bezspornie mają wiele zalet, jednak czym się różni dieta paleo od keto? Podstawowa różnica, to dobór i eliminacja produktów spożywczych. W diecie ketogenicznej trzeba zwracać większą uwagę, na to co jemy oraz uważnie przeczytać i nauczyć się jakie produkty nie są dozwolone. W diecie ketogenicznej wyklucza się dużą ilość owoców, ze względu na obecność węglowodanów. W diecie paleo nie ma takich ograniczeń. Można jeść praktycznie wszystkie owoce. Na keto wybór owoców jest dość ograniczony. To samo tyczy się warzyw. Na diecie paleo nie ma dużych ograniczeń. Natomiast na keto wybór warzyw jest istotny, aby nie przekroczyć ilości węglowodanów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena