Mgła mózgowa, choć nie jest powszechnie uzawana za typowy stan chorobowy, to jej objawy mogą istotnie wpłynąć na pogorszenie jakości życia. Mgła mózgowa może powodować min. problemy z  koncentracją, przywoływaniem wspomnień, a na dłuższą metę prowadzić do zmęczenia psychicznego.

Data dodania: 2020-12-12

Wyświetleń: 401

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mgła mózgowa - objawy i przyczyny

Czy masz wrażenie, że Twoje myślenie stało się niewyraźne? Co sprawia, że ​​czujesz się zdezorientowany, masz mniejszą zdolność koncentracji i problemy z pamięcią? Odpowiedzią na te pytania może być mgła mózgowa.

Mgła mózgowa, choć nie jest traktowana jako typowy stan chorobowy, to może wpływać na Twoje codzienne życie na wiele sposobów.

Mgła mózgowa może pojawiać się na różne sposoby. Możesz nie być w stanie skoncentrować się wystarczająco długo — na zadaniach w pracy, rozmowach, a nawet na słowach, które właśnie czytasz. Możesz mieć trudności z podejmowaniem decyzji. W cięższych przypadkach możesz mieć bóle głowy, problemy ze wzrokiem, a nawet nudności.

Typowe objawy mgły mózgowej obejmują:

  • Problemy z pamięcią
  • Niezdolność do skupienia się lub koncentracji
  • Trudność w przetwarzaniu informacji
  • Uczucie zagubienia lub dezorientacji
  • Ograniczone zdolności do wizualizacji
  • Problem z doborem słów

Mgła mózgowa może być objawem niedoboru składników odżywczych, zaburzeń snu, wahań poziomu glukozy, depresji, a nawet choroby tarczycy.

Inne typowe przyczyny mgły mózgowej obejmują zbyt przejadanie się, brak aktywności, niewystarczającą ilość snu, chroniczny stres i zła dieta.

Leczenie mgły mózgowej uzależnione jest od jej przyczyn. Niemniej, możemy wymienić kilka ogólnych porad, które nie tylko mogą wyeliminować przyczyny zamglenia, ale także wpłyną pozytywnie na ogólny stan zdrowia.

Odciąż układ pokarmowy

Jak wspomniałem, jedną z możliwych przyczyn mgły mózgowej może być zbyt częste spożywanie posiłków. W efekcie układ pokarmowy jest nieustannie obciążony. Dlatego warto spróbować wdrożyć dłuższe przerwy pomiędzy posiłkami. Dobrym rozwiązaniem może być intermittent fasting.

Zadbaj o długość snu

Sen jest kluczowym elementem dla prawidłowej regeneracji organizmu. Zbyt krótki sen na dłuższą metę może prowadzić nie tylko do przemęczenia, ale nawet do poważnych chorób neurodegeneracyjnych. Dlatego zadbaj o to aby spać regularnie 7–9 godzin.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna nie tylko pozwoli Ci zachować dobrą formę, ale także jest świetną formą na odstresowanie się. Jako że jedną z częstszych przyczyn mgły mózgowej jest chroniczny stres, to regularne ćwiczenia mogą stanowić naturalne remedium na nasze nerwy.

Właściwa dieta

Mózg składa się głównie z tłuszczy, dlatego do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest właściwa dieta. Ogranicz spożycie produktów przetworzonych i bogatych w cukier.

Zamiast tego zwiększ podaż dobrej jakości tłuszczy, np. tłuste ryby, oleje roślinne (zwłaszcza lniany), awokado, orzechy. Nie zapominaj także o warzywach, które zawierają dużo witamin i błonnika.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena